ACNEWS

Húsevő baktériumok leselkednek már Európában is a fürdőzőkre

Fotó: Unsplash
Fotó: Unsplash
Ahogy Európa tengervizei melegszenek, egy veszélyes baktérium is egyre nagyobb teret nyer: a Vibrio nemzetségbe tartozó kórokozók – köztük a köznyelvben csak húsevő baktériumként emlegetett faj – mind gyakrabban fordulnak elő a kontinens partvidékein.
Hirdetés
Ad image

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) figyelmeztetése szerint a nyári időszakban nő a fertőzésveszély, különösen a Balti- és az Északi-tenger mentén.

„A klímaváltozás következményeként egyre több olyan tengeri terület alakul ki, ahol a sós és az édes víz keveredik – ezek ideális élőhelyet biztosítanak a Vibrio baktériumoknak” – áll az ECDC hivatalos közleményében.

A Vibrio baktériumok természetes módon fordulnak elő olyan tengerparti területeken, ahol édes és sós víz keveredik. A klímaváltozás hatására egyre gyakoribbak az ilyen területek, hiszen a melegedő vizekben és alacsonyabb sótartalmú régiókban – például a Balti-tengerben – különösen kedvező feltételek alakulnak ki számukra – írja a Sokszínű Vidék.

A Vibrio baktériumok többféle módon juthatnak az emberi szervezetbe:

  • nyers vagy nem kellően hőkezelt tengeri herkentyűk – különösen osztriga – fogyasztásával,
  • sós vagy brakkvízzel való érintkezéssel, ha nyílt seb van a bőrön,
  • vízbe merüléssel vagy fürdéssel, ha a bőr nem ép.

A tünetek változatosak lehetnek: enyhébb esetben hasmenés, hányás, hasi fájdalom és láz jelentkezik, de súlyosabb formában bőrpír, duzzanat, fülgyulladás, lágyrész-fertőzés és vérmérgezés is kialakulhat. A legsúlyosabb esetekben a baktérium olyan gyorsan pusztítja a szöveteket, hogy az életmentéshez amputációra is szükség lehet.

Megháromszorozódtak a bejelentések

Különösen veszélyeztetettek a májbetegségben szenvedők, valamint azok, akik legyengült immunrendszerrel élnek. Habár az európai esetek száma egyelőre alacsony, a trend aggasztó: a 2018-as extrém hőhullám idején már 445 Vibrio-fertőzést jelentettek – ez háromszorosa a 2014–2017 közötti évek éves átlagának, amely 126 esetet számlált.

Az ECDC minden nyáron figyelemmel kíséri a Balti-tenger és más veszélyeztetett régiók vízminőségét. „Műholdas megfigyelésekkel frissített térképen követjük nyomon a potenciálisan veszélyes övezeteket, amelyek az utazók és a hatóságok számára is elérhetők” – közölte a központ.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!