A társadalmi elszigeteltség és a magány – mind a valós, mind a vélt – kulcsfontosságú tényezője a rossz mentális egészségnek, sőt a fizikai egészségnek is. Amerikai Sebész Főorvosa 2023-as, a társadalmi kapcsolatok és a közösség fontosságáról szóló tanácsadó jelentése szerint a magányosság és a társadalmi elszigeteltség egyaránt 26 százalékkal, illetve 29 százalékkal növeli az idő előtti halálozás kockázatát.
A Journal of Aesthetic Education című folyóiratban megjelent kutatás szerint a szomorú zene hallgatása kifejezetten jótékony hatással bír a mentális egészségre. Sőt, ugyanolyan sok értéket hordoz számunkra, mint a szomorú beszélgetésekbe való bekapcsolódás.
„Egy szomorú dal hallgatása a valódi kapcsolat érzését adhatja az embernek” – magyarázza a tanulmány.
Miért van az, hogy az emberek szeretik, és gyakran keresik a szomorú filmeket, műalkotásokat, könyveket és más médiumokat? Valamiféle perverz élvezetet érzünk abban, hogy kitesszük magunkat az általuk kiváltott fájdalmas érzéseknek?
A kutatók úgy vélik, hogy a szomorúság barátokkal vagy idegenekkel történő megosztása hasonlatos a szomorú hangulatú műalkotások (például a zene) által keltett kapcsolódáshoz. A szomorú történetek megosztása és a sérelmek kibeszélése bensőséges kapcsolatot teremt az emberek között.
„Az ilyen beszélgetések értéke nem abban rejlik, hogy szomorúvá tesszük egymást, hanem abban, hogy kifejezzük egymásnak a szomorúságunkat. Ugyanígy – állítjuk – a zenében kifejezett szomorúság az, ami igazán számít, és nem az, amit a hallgató érez” – olvasható a tanulmányban.
Akár egy tragikus operáról, akár egy Taylor Swift szakítós balladáról van szó, a szomorú zene hallgatása kapcsolatot, közösséget teremt köztünk és a zene között. Érzelmi kapcsolatot érezhetsz magával a zenével, az énekessel vagy zeneszerzővel, a dal elbeszélésében szereplő karakterekkel, önmagaddal egy magányos és elgondolkodtató pillanatban.