ACNEWS

Jön a következő világjárvány – de annak már nem lesz ellenszere

Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Egy ismert asztrobiológus szerint halálos marsi kórokozók indíthatnak el egy, a Covidnál is súlyosabb világjárványt – és ez akár már a következő évtizedben megtörténhet.
Hirdetés
Ad image

Barry DiGregorio, a Buckingham Asztrobiológiai Központ tiszteletbeli kutatója attól tart, hogy a NASA mintái vagy akár maguk az űrhajósok hozhatják vissza a halálos mikrobákat a Földre. A tudós szerint a 2030-as években induló emberes Mars-expedíció katasztrófával végződhet – élő adásban nézhetjük végig, ahogy az asztronauták megbetegednek egy ismeretlen marsi fertőzéstől.

Houston, baj van!

A NASA eredetileg a Mars Sample Return (MSR) küldetéssel akarta visszahozni a Marsról begyűjtött talajmintákat, de a projektet Donald Trump költségvetési megszorításai miatt leállították. Ehelyett alacsonyabb költségvetésű missziókkal tervezik a minták visszahozatalát.

DiGregorio azonban úgy véli, ez rendkívül kockázatos. Állítása szerint már az 1976-os Viking-program során felfedezték az idegen élet nyomait a Marson – Gilbert Levin, a NASA egyik akkori kutatója szerinte egyértelműen mikrobiális életet talált.

„A Mars környezete annyira eltér a Földétől, hogy ha ott léteznek életformák, azok teljesen idegenek lehetnek számunkra. A visszahozott minták között lehetnek kórokozók, amelyeket az emberi szervezet képtelen felismerni vagy legyőzni” – figyelmeztet DiGregorio.

A tudós arra is rámutatott, hogy földi űreszközökön már korábban is találtak úgynevezett extremofil mikrobákat – olyanokat, amelyek extrém körülmények között is képesek túlélni. Így fennáll a veszély, hogy ezeket véletlenül mi magunk juttattuk el a Marsra, de most vissza is hozhatunk olyan élőlényeket, amelyekre nincs felkészülve a Föld ökoszisztémája – írta a Mirror.

Mi történik, ha egy marsi kórokozó megfertőzi az űrhajósokat?

DiGregorio szerint a NASA nem készült fel eléggé arra a lehetőségre, hogy az asztronauták egy eddig ismeretlen fertőzést kapnak el a Marson. Mindez akár élő közvetítésben is megtörténhet:

„Mi van akkor, ha egy űrhajós kisétál, elülteti a zászlót, majd másnap reggel már a betegség jeleit mutatja? A Marsról nincs sürgősségi mentés – évekig kellene várni a hazatérésre.”

A NASA egykori bolygóvédelmi tisztviselője, Catharine Conley is megerősítette a kockázatokat. Állítása szerint azért bocsátották el, mert szóvá tette, hogy a Mars 2020 misszió mintagyűjtő rendszere nem volt elég steril. A 40 gyűjtött minta esetében lehet földi is a szennyeződés, ami megnehezíti annak megállapítását, hogy a mintában található élet földi vagy marsi eredetű.

Már az óceánok vízeiben lehetnek a Marsról származó baktériumok

DiGregorio arra is kitért, hogy az Apollo-programban az asztronautákat visszatérésük után izolálták, nehogy idegen mikrobákat hozzanak a Földre. De még így is – amikor kinyitották a kapszulát az óceánon – a holdpor kijuthatott a tengerbe. Ezzel pedig máris megtörténhetett a keresztfertőzés.

„Szerencsénk volt, hogy nem történt semmi. De most is szerencsére alapozunk – ahelyett, hogy biztosra mennénk.”

DiGregorio szerint előbb több életfelderítő rovert kellene küldenünk a Marsra, mielőtt embereket küldünk oda. A cél az lenne, hogy biztonságosan azonosíthassuk az ottani életet – ha létezik –, mielőtt bármilyen kapcsolatba kerülnénk vele.

A Marsról származó minták – vagy az ott megfertőződött emberek – egy új, ismeretlen világjárvány forrásává válhatnak, amely a Covid-19-nél is pusztítóbb lehet. És aligha lesz ellenszere.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!