A Gazprom január 1-én, moszkvai idő szerint reggel 8 órakor leállította a földgáz szállítását Ukrajnán keresztül. Az orosz állam tulajdonában álló energiavállalat közleményt adott ki döntésével kapcsolatban. Arra hivatkoztak, hogy az ukrán féllel 2019-ben megkötött tranzitszerződést a felek nem újították meg, így annak érvényessége megszűnt – tudósított a 24.hu a New York Times értesüléseire hivatkozva.
Az orosz földgáz vásárlásával, tranzitjával kapcsolatban az orosz-ukrán háború 2022-es kitörése óta egyre élesebbek a konfliktusok. Legutóbb Volodimir Zelenszkij ukrán elnök fenyegetőzött azzal, hogy elzárja a Barátság csővezetéket, amely Magyarországot, Szlovákiát és egyes balkáni országokat szolgál ki földgázzal. Az ukrán elnökkel az érintett európai vezetők közül elsősorban Robert Fico szlovák miniszterelnök szállt vitába, aggodalmait az uniós vezetők felé is többször tolmácsolta. Most úgy tűnik, hogy mégsem Zelenszkij tette meg ebben a kérdésben a döntő lépést, hanem az oroszok.
Az oroszországi gáz hiánya minden érintett gazdaságra nagy terheket ró majd, ám a legsúlyosabb helyzetbe Moldova került. Náluk decemberben már rendkívüli állapotot is hirdettek, mintegy felkészülésként az elkerülhetetlenre. Moldovában ugyanis nemcsak fűtésre használják a földgázt, hanem az országban felhasznált elektromos javát is egy gázüzemű erőműben állítják elő.