Továbbá az érintettek arról is beszámoltak, hogy álmaikban üldözik vagy megtámadják őket, és erőszakosan reagálhatnak. Ez oda vezethet, hogy kárt tesznek magukban, vagy akár a partnerüknek is árthatnak. A betegek mintegy 60 százaléka és a rendellenességben szenvedők ágypartnereinek 20 százaléka számolt be alvás közbeni sérülésekről.
A rémálom-rendellenesség bármely életkorban megjelenhet, de a Parkinson-kór előjele is lehet. Idősebbeknél pedig a demencia eljövetelére is utalhat.
A REM a gyors szemmozgás rövidítése, amely az alvási ciklus egyik szakasza. Fontos szerepet játszik az álmodásban, a memóriában, az érzelmi feldolgozásban és az egészséges agyi fejlődésben egyaránt. A légzés ilyenkor szabálytalanabb, gyorsabb és kevésbé mély. A szemek gyors mozgást végeznek mindenféle irányban, a végtagok izmai átmenetileg képtelenek a mozgásra. Az effajta alvás alatt az izmok átmenetileg megbénulnak, ezért álmodhatunk sokszor arról, hogy a végtagjaink nem működnek.
A kevésbé ismert alvászavar, amely a 65 év felettiek két százalékát érinti, előre jelezheti az olyan agyi betegségek kialakulásának valószínűségét, mint a Parkinson-kór és a demencia. A REM alvási viselkedészavar vagy RBD néven ismert rendellenesség az általános népesség körülbelül egy százalékát érinti.
A rémálom-rendellenesség nem teljesen ismert. Lényegében bármely életkorban megjelenhet, de általában a 40-es és 50-es éveikben járó embereknél gyakori. A fiatalabbaknál az antidepresszánsok okozhatják a rendellenességet.
A REM-et olyan neurodegeneratív rendellenességekkel hozzák összefüggésbe, mint a Parkinson-kór és a Lewy-testes demencia. A tudósok megpróbálják kideríteni, hogy a REM alvási viselkedészavar előrevetítheti-e ezeket a betegségeket.
A Parkinson-kórral diagnosztizált betegek 25-58 százalékánál, a Lewy-testes demenciában szenvedő betegek 70-80 százalékánál fordul elő. Egy hosszú távú tanulmányban, amely 1280, a rendellenességben szenvedő beteget vizsgált, a kutatók megfigyelték a résztvevőket, hogy lássák, hogyan alakulnak ki más problémák. 12 év elteltével a REM alvási viselkedészavarban szenvedők 73,5 százalékánál alakult ki valamilyen kapcsolódó neurodegeneratív betegség.
A neurodegeneratív rendellenesség kialakulásának kockázatát növelik még a rendellenes motoros tünetek, a rendellenes dopaminszint, a szaglás elvesztése, a kognitív zavarok, a rendellenes színlátás, a merevedési zavarok, a székrekedés és az idősebb kor is – írja az OregonLive.
Az RBD évtizedekkel a tünetek teljes kifejlődése előtt is kimutatható lehet, és a korai felismerés segítené a boffinokat a betegség tanulmányozásában. Jelenleg azonban kevés lehetőség áll rendelkezésre a kezelés módjára, de a melatonin és a klonazepám gyógyszerként alkalmazható a tünetek javítására.