ACNEWS

Ki vagyok én a rák után?

Fotó: pixabay
Fotó: pixabay
Tanulmányok azt sugallják, nem mindegy, ki hogyan minősíti önmagát: túlélőnek vagy áldozatnak.
Hirdetés
Ad image

A rákból gyógyulók identitásának megtalálása nem könnyű, az első fontos lépés a betegség történetének beillesztése a személyes életbe. Ez segíthet a kezelés közben tapasztalt „élményeken” való túllépésben.

Német kutatók például arra kérték a prosztatarák túlélőit, akik sok évvel a kezelés után már túl voltak a kezelésen, hogy válasszanak egyet öt, a rákhoz kapcsolódó identitás közül.

A legtöbb páciens a „valaki, akinek rákja volt” vagy a „beteg” identitást választotta. Csak egynegyedük választotta a „rák legyőzője” vagy a „rák túlélője” identitást. De azok, akik így tettek, magasabb pontszámot értek el az általános jóllét vizsgálata terén. Az „áldozatként” való azonosítás a depresszió magasabb arányával és alacsonyabb általános jóllétérzettel járt együtt.

Ez a megállapítás azonban nem általános. A rák típusa befolyásolhatja a un. öncímke megválasztását. A gyermekkori rákbetegségek felnőtt túlélőinek körében végzett vizsgálatában például a legtöbb beteg a „túlélő” azonosítást választotta.

A prosztatarákot túlélőkkel végzett fenti vizsgálathoz hasonlóan azonban azokat, akik „áldozatként” azonosították magukat, nagyobb valószínűséggel jellemezte a rosszabb általános mentális egészségi állapot. És nagyobb valószínűséggel éltek vissza az alkohollal.

Összességében a legtöbb tanulmány azt mutatja, hogy azok a betegek, akik a passzivitás („áldozat”) helyett a cselekvőképesség („túlélő”) mentén alakítják ki identitásukat, jobb érzelmi életet érnek el a kezelés során és után. A „rák túlélőjeként” való önazonosítás jobb életminőséggel járt együtt. Ez  arra is int, hogy az általunk (és mások által) a tapasztalataink leírására használt szavaknak igen nagy erejük van.

Lehet, hogy a rák megváltoztatta identitását, és ez nyugtalanító érzés. Normális, ha másnak érzi magát, és felteszi a kérdést: „Ki vagyok én?”. Az, hogy átgondolja, ki szeretne lenni, ha az élete tovább halad, egészséges módja lehet annak, hogy tisztelje a rák előtti életét. És felkészüljön egy olyan jövőre, amely más, mint amit a „rák” szó hallatán elképzelt.

Lehet, hogy a rák olyan nyers vagy feltáratlan érzéseket hagyott benned, amelyek kellemetlenül érzik magad. A múltjára való reflektálás, valamint a jövőjének elképzelése elmélyítheti az önuralom érzését, valamint olyan lehetőségeket is megnyithat, amelyekre a kezelés előtt talán nem is gondolt. Most itt lehet a tökéletes alkalom, hogy tisztázza értékeit és céljait, hogy olyan identitást válasszon, amely a legjobban tükrözi Önt.

via

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés