Joe Biden elnökségének állapotáról és újraindulásának körülményeiről szól az a friss, nagy port kavaró könyv, amelynek szerzői Jake Tapper, a CNN ismert műsorvezetője és Alex Thompson, az Axios újságírója. Belső forrásokra, volt tanácsadókra és saját megfigyeléseikre támaszkodva rajzolják meg a Fehér Ház kulisszái mögött zajló valóságot.
Tapper és Thompson könyvének címe sokat sejtet, és kétséget sem hagy a két író szándékait illetően. Az Eredendő bűn: Biden elnök leépülése, annak elleplezése és katasztrofális döntése, hogy újraindul az elnökségért állítja: Biden környezete szinte összezárt, hogy ne derüljön fény az elnök állapotára. A First Lady, Jill Biden különösen fontos szerepet játszott ebben. Ő volt az, aki minden, a férje korát firtató beszélgetést elfojtott, és több tanácsadó is az ő befolyása alatt állt. A szerzők úgy fogalmaznak:
„A család és a stáb inkább választási stratégiát látott ebben a hallgatásban, semmint a közérdek szolgálatát”
A szerzők szerint a Biden-kormányzat és a körülötte dolgozók hosszú ideig igyekeztek leplezni a 81 éves elnök kognitív hanyatlását. A tanácsadók például időbeli korlátokat vezettek be. Biden kizárólag 10 és 16 óra között tárgyalhatott fontos ügyekben, mivel azon kívül fáradt, szórakozott lett, és romlott a koncentrációja. A beszédeit szinte gyereknyelven írták meg, nehogy elakadjon vagy összezavarodjon a nyilvános szerepléseken – állítja a könyv. Az sem volt véletlen, hogy az elnöki repülőgép lépcsőinek alsóbb szintjéről lépett fel: így akarták elkerülni a kamerák előtti botlásokat. És a betegségét is eltitkolták.
A könyv megjelenését nemcsak a republikánusok figyelik árgus szemekkel, hiszen a The New York Times és a Washington Post is súlyos szavakkal jellemezte a művet. Előbbi lesújtó portrénak nevezte, utóbbi pedig vádiratként emlegette a Biden-kormányzat kommunikációs elhallgatásait. Jake Tapper maga is elismerte, hogy a könyv körüli indulatok jogosak lehetnek.
„Alázattal tekintek vissza azokra az évekre. Most már tisztábban látok”
– mondta, reagálva arra, hogy korábban ő maga is része volt annak a médiagépezetnek, amely sokáig bagatellizálta a Biden-állapotát firtató vádakat.
Hétfőn újságíróknak nyilatkozva Trump azt mondta: „Szerintem ez valójában nagyon szomorú. Meglep, hogy a nyilvánosságot nem értesítették régen, mert hosszú időbe telik eljutni a kilencedik stádiumba [a betegség stádiuma, amellyel Biden szembesül]”.
Hozzátette, hogy „valaki nem mondja el a tényeket. … Ez egy nagy probléma.”
Az őszinte jókivánságokat a közösségi médiában hétfőn felváltották a kétségek, azt állítva: tudatosan csapták be az amerikai embereket Biden állapotával kapcsolaban. És ez felveti a felelősséget is.