ACNEWS

Kína manipulálhatja Európa energiaellátását

Fotó: Hír TV
Fotó: Hír TV
Egy újabb aggasztó felfedezés borzolja az európai biztonsági szervek idegeit. Kiderült ugyanis, hogy a kínai napelemek olyan rádiós alkatrészeket tartalmazhatnak, amelyek túlmutatnak a tiszta energiatermelés célján.
Hirdetés
Ad image

Az eset egy amerikai napelempark átvizsgálása során került napvilágra, ahol szakértők olyan vezeték nélküli modulokat találtak, amelyek – finoman szólva – nem tartoznak a hagyományos napelem-technológia szokásos eszköztárába. A Reuters német irodájához eljutott információk szerint ezek az alkatrészek sem a villamos energia előállításához, sem az energiamenedzsmenthez nem szükségesek. A gyanú szerint e rádiós eszközök akár kémkedésre vagy távoli beavatkozásra is alkalmasak lehetnek – és ez nem csupán a fantázia szüleménye.

Orwell forog a sírjában

Való igaz, hogy az inverterek – amelyek a napelemek által termelt egyenáramot váltakozó árammá alakítják – gyakran rendelkeznek távoli hozzáférési lehetőségekkel, például frissítések vagy hibakeresés céljából. A közműszolgáltatók azonban komoly tűzfalakkal védik ezeket a rendszereket, különösen a Kínából érkező adatforgalom ellen. Most viszont úgy tűnik, a kínai modulok képesek lehetnek ezeket a védelmi vonalakat megkerülni. A feltárt rádiós modulok állítólag képesek távolról deaktiválni az invertereket – akár tömegesen is.

Ez azt jelentené, hogy egyetlen jel elegendő lehet ahhoz, hogy egész térségek energiaellátása megszakadjon. A biztonsági szakértők szerint ez nemcsak technikai kérdés, hanem nemzetbiztonsági kockázat is.

Egy ilyen eszközzel célzottan lehetne támadni kritikus infrastruktúrákat, így akár európai nagyvárosok áramellátását is veszélybe sodorva.

Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Mostanra Kína uralja a globális napenergia-piacot (Fotó: Shutterstock)

Láthatatlan geopolitikai játszma a zöldtechnológia mögött

A vizsgálat alá vont napelemek olyan gyártóktól származnak, amelyek már korábban is feltűntek agresszív árpolitikájukkal. Most az EU Bizottsága is vizsgálódik: vajon ezek az alkatrészek sértik-e az európai biztonsági előírásokat? Szükség lehet akár behozatali korlátozásokra is. Mostanra Kína uralja a globális napenergia-piacot és ez nem először vet fel kérdéseket Európa technológiai függőségével kapcsolatban. A mostani fejlemény csak megerősíti azokat az aggályokat, amelyek szerint a zöld technológia mögött akár geopolitikai játszmák is húzódhatnak.

(via)

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!