Bár jelenleg nem létezik olyan teszt, amely egyértelműen ki tudná mutatni a Parkinson-kór korai jeleit, egy szuperképességgel rendelkező hölgy felfedezése most áttörő sikert érhet el a kutatók szerint. Az asszony ugyanis kiszagolta férje betegségét, méghozzá 12 évvel azelőtt, hogy az orvosok diagnosztizálták volna a kórral. A nő most a tudomány szolgálatába állt és a tudósok munkáját segíti.
A skót származású Joy Milne férje 32. születésnapja előtt nem sokkal figyelt fel arra, hogy párja illata megváltozott. Elmondása szerint kellemetlen, dohos szagot érzett rajta, amit korábban még sosem. Mivel Les, a férj műtőssegédként dolgozott, az asszony eleinte csupán a munkakörülményekre gyanakodott.
„Rászóltam, hogy zuhanyozzon többet, mert nincs jó illata. Ebből aztán hatalmas vita alakult ki köztünk”
– idézi fel az 1982-ben történt eseményeket az Uniladnek.
A férfit néhány évvel később Parkinson-kórral diagnosztizálták, felesége fejében pedig ekkor állt össze a kép. A megváltozott testszag összefüggésben állhat a gyógyíthatatlan, neurológiai problémával. Amint az kiderült ugyanis, a férfi egy támogatócsoportba kezdett járni, ahova neje is rendszeresen elkísérte – a különös szagot pedig a többi Parkinson-kóros betegen is megérezte.
Bár Les 2015-ben elhunyt, utolsó kérése az volt szeretett feleségéhez, hogy folytassa a közös küldetésüket: segítsen másokon. Joy később laboratóriumokban vállalt munkát, ahol Parkinson-kórral diagnosztizált betegek ruházatát és bőrmintáit vizsgálták.
Egy manchesteri kutatócsoport az asszony tapasztalatait felhasználva kidolgozott egy új diagnosztikai módszert, mely történelmi áttörést jelenthet a betegség korai felismerésében. A kutatók most azon dolgoznak, hogy az eljárást a brit egészségügyi rendszerbe beépíthessék. Reményeik szerint pedig két éven belül bárki számára elérhető lesz a teszt.
A Parkinson-kór egy lassan kialakuló neurológiai betegség, amely az agy bizonyos részeinek károsodását okozza. Tünetei közé tartozik a végtagok remegése, a lelassult mozgás, valamint az izommerevség. Jelenleg nem létezik egyértelmű laboratóriumi teszt a diagnosztizálására. Az orvosok a tünetek, a kórelőzmény és a neurológiai vizsgálatok alapján állapítják meg a kór jelenlétét, de Joy szagérzékelése most áttörő sikert hozhat a probléma felismerésében.