ACNEWS

Kitört a pánik – döglött szovjet űrhajó zuhan a Földre

Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Május 10-e körül várhatóan egy korai szovjet űrmisszió maradványai zuhannak a Földre. Európa is érintett lehet.
Hirdetés
Ad image

Az űrutazás korai korszakából származó maradvány borzolja az űrszakértők, és már a lakosság körében a kedélyeket: egy szovjet űrhajó, amelynek eredetileg a Vénuszon kellett volna landolnia az 1970-es években, a következő napokban irányíthatatlanul a Földre zuhanhat.

Egyelőre nem világos, hogy a mintegy 500 kilogramm súlyú tárgy pontosan hol fog belépni a Föld légkörébe, illetve, hogy részben túléli-e a becsapódást. Marco Langbroek holland csillagász és űrtörténész arra számít, hogy a szonda május 10-én tér vissza a Földre. Ha a tárgy sértetlen marad, Langbroek szerint óránként mintegy 242 kilométeres sebességgel csapódhat a Földbe.

„Bár van némi kockázat, pánikra nincs ok. Az objektum viszonylag kicsi, és nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy valakit eltaláljon. A kockázat egy véletlenszerű meteoritbecsapódáséhoz hasonlítható, amiből évente több is van. Statisztikailag nagyobb a valószínűsége annak, hogy az ember életében villámcsapás éri” – nyugtatgat Langbroek. (De biztosat senki nem állíthat. Ráadásul, ha egy nappal korábban érkezne és okozna tragédiát, az árnyékot vetne Moszkva 80. győzelmi ünnepére is.)

A szóban forgó űreszköz a Kosmos 482, amelyet az egykori Szovjetunió indított 1972-ben. A szonda egy ambiciózus Vénusz-program része volt, de egy műszaki hiba miatt soha nem érte el a tervezett pályát, és egy erősen elliptikus Föld körüli pályán maradt. Az űrszonda nagy része az indítást követő években lezuhant – a mintegy egy méteres leszálló kapszula azonban azóta is a Föld körül kering, fokozatosan veszítve magasságából – írja a Heute.

Langbroek lehetségesnek tartja, hogy a leszálló kapszula túlélheti a visszatérést. Eredetileg úgy tervezték, hogy túlélje a Vénusz sűrű, szén-dioxidban gazdag légkörén keresztül történő leereszkedést. Kérdéses azonban, hogy az ejtőernyőrendszer több mint öt évtizednyi űrutazás után még működőképes-e. A hőpajzs állapota szintén bizonytalan.

„Ha a hőpajzs meghibásodna, a szonda a légkörbe lépve elégne, ami a legjobb megoldás lenne” – magyarázta Jonathan McDowell asztrofizikus. Ha azonban a hőpajzs kitart, a több mint 500 kilogrammos fémtárgy szinte akadálytalanul zuhanhatna a Földre.

A lehetséges becsapódási terület az északi és a déli szélesség 51,7. foka között fekszik – az olyan északi régióktól, mint London és a kanadai Edmonton, egészen Dél-Amerika majdnem legdélebbi csücskéig. Tekintettel azonban a bolygó nagy vízfelületeire, jó esély van arra, hogy az objektum a tengerbe zuhan.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!