Mikecz Péter, a Magyar Posta kommunikációs főigazgatója végre megszólalt a napokban történt adatszivárgás kapcsán. “Egy adatvédelmi szempontból alacsony kockázatú helyzet állt elő a hétvégén, amikor a webshopok regisztrációjára fejlesztett szoftvert telepítettünk. Azért alacsony, mert olyan adatokat látott egy szűk kör, amelyek egyébként nyilvánosan is hozzáférhetők. Mintegy 1300 adatról van szó, melyeknek többsége nyilvánosan hozzáférhető céges kapcsolattartó adat volt.” – mondta el az Index megkeresésére. A hiba abból adódott, hogy március 15-én több felhasználó egy felhasználói profil alá került.
„A hibát az észlelést követően azonnal elhárítottuk, és természetesen a jogszabályi előírásoknak megfelelően a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnak jelentettük. Az okozott kellemetlenségért az érintett ügyfelektől ezúton is ismét elnézést kérünk” – nyilatkozta Mikecz Péter.
Azonban érdemes egy kicsit hátralépni, hogy nagyobb kontextusban is lássuk, mi is történt pontosan. A webshoprendeletként emlegetett kormányrendelet március 28-án lép majd életbe. Ezzel lényegében a rendelés és a kézbesítés lehetőségét biztosítja majd a kormány a magyar fogyasztóknak, függetlenül attól, hol élnek. Jelenleg ugyanis más szabályok vonatkoznak a postára, mint a többi csomagküldő szolgáltatóra.
„Azt pedig látni kell, hogy a magyar állampolgárok érdekében a kormány nem kötelezheti a brit állami posta tulajdonában lévő GLS-t, a francia állami posta tulajdonában lévő DPD-t, az osztrák állami posta tulajdonában lévő ExpressOne-t, vagy a német állami posta tulajdonában lévő DHL-t ilyen szolgáltatások nyújtására” – összegezte Mikecz Péter. A hiba pedig az átálláskor csúszott a rendszerbe.