„A több mint 20 állam- és kormányfő találkozóján nem született konszenzus a szárazföldi csapatok hivatalos bevetéséről. De semmit sem lehet kizárni. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy Oroszország ne nyerhesse meg ezt a háborút” – magyarázta a Emmanuel Macron.
„Sokan két évvel ezelőtt azt mondták, hogy ’soha tankok, soha, soha repülőgépek, soha nagyobb hatótávolságú rakéták’. Ma viszont arról vitáznak, hogy gyorsabbá és erősebbé kell válni a tankok és rakéták szállításában. Tehát bármi lehetséges, ha az segít a célunk elérésében – mondta a francia elnök, aki hozzátette, hogy minden ország önállóan és szuverén módon dönthet a szárazföldi csapatok bevetéséről.
Robert Fico szlovák miniszterelnök a párizsi találkozóra való elutazása előtt az Oroszországgal szembeni feszültség „veszélyes fokozódására” figyelmeztetett. Egyes országok, amelyeket nem kívánt megnevezni, a jelek szerint készek arra, hogy saját katonáikat közvetlenül Ukrajnába küldjék. Ez azonban nem győzné meg Oroszországot, hogy engedjen, de minden bizonnyal növelné a konfliktus eszkalálódásának kockázatát.
A találkozón elhatározták, hogy koalíciót hoznak létre, amely közepes és nagyobb hatótávolságú rakétákkal és bombákkal látja el Ukrajnát az orosz vonalak mögötti csapásokhoz – számolt be a francia elnök. Rövid távon további lőszert is mozgósítani kell Ukrajna számára saját készletekből és harmadik országokból.
Csehország vezeti azt a kezdeményezést, amelynek célja, hogy pénzt gyűjtsenek a tüzérségi lőszerek gyors beszerzésére harmadik országokból Ukrajna számára. Hollandia 100 millió euróval kíván hozzájárulni a kezdeményezéshez.
Egyebek mellett a kibervédelemről, a fegyverek, katonai képességek és lőszerek ukrajnai koprodukciójáról, valamint az ukrajnai orosz offenzíva által közvetlenül fenyegetett országok, különösen Moldova védelméről is megállapodtak.
A francia Mirage vadászgépek leszállításáról még nem született döntés. Macron, aki március közepére maga is Kijevbe tervez utazni, azonban azt mondta, hogy még vizsgálják azokat a francia katonai eszközöket, amelyek segíthetnének Ukrajnának – írja a krone.at.
„A konferencián elvi döntés született arról, hogy Ukrajnának gyorsabban és több támogatást kell nyújtani” – mondta Macron. Franciaország támogatja azt az elképzelést is, hogy az ukrajnai háború miatt közös adósságból finanszírozzák az európai védelmi kiadásokat. A koronavírusválsághoz hasonlóan minden európai országot érint Oroszország agressziója, ami indokolja a közös adósság különleges megközelítését.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki videoüzenetben csatlakozott a rövid idő alatt szervezett konferenciához, további segítséget kért annak megakadályozására, hogy Oroszország kiterjessze agresszióját más országokra is. Hétfőn arra panaszkodott, hogy az ígért fegyverszállítások túl későn érkeznek.