Katonai legendát igazolhat az a történelmi dokumentumgyűjtemény, amelyet egy osztrák szarvasfarm alatt találtak meg a földbe rejtve, több mint 80 év után.
Amint az a Kronen Zeitung cikkéből kiderült, évtizedeken át kószáltak a jószágok az Alsó-Ausztria területén található Haag állatkertjének kifutójában, mit sem sejtve arról, hogy lábaik alatt egy háborús kincsesláda rejtőzik. Most viszont napvilágra került egy rozsdás fémdoboz, amely új fényt vethet a második világháború utolsó napjaira, és tanúságot tehet egy legendás mentőakcióról.
A láda felfedezése egy osztrák történész hosszú kutatómunkájának eredménye. A szakember olyan információ birtokába jutott, miszerint az első magyar huszárhadosztály 1945 májusában, a közeledő szovjet csapatok elől menekülve dokumentumokat rejtett el „egy dámvadakkal körülvett kastélynál”. Ez a hely a Salaberg-kastély volt, melynek területén a haagi állatkert található napjainkban.
A történészek végül a szarvasok kifutójában, néhány centiméterrel a földfelszín alatt bukkantak rá a fémdobozra. A doboz naplókat, parancsokat, térképeket és egyéb katonai iratokat tartalmaz, amelyek az akkor ott állomásozó, mintegy 10 000 magyar katona jelenlétét igazolják.
A feltevések szerint a katonák azért menekülhettek meg a szovjet hadifogságtól, mert az egyik magyar ezredes barátságban állt egy amerikai tábornokkal, aki lehetővé tette számukra az Enns folyón való átkelést – és így a nyugati megszállási zónába jutást.
A most előkerült iratokat jelenleg az Osztrák Állami Levéltárban restaurálják és digitalizálják. A szakértők azt remélik, hogy az anyagokban konkrét bizonyítékokat találnak a legendás huszármentésre.