ACNEWS

Magyar vagy román föld Erdély? – döntött a mesterséges intelligencia

Sőt, Mátyás királyról is elmélkedett, miszerint magyar vagy román…

Hirdetés
Ad image

Sőt, Mátyás királyról is elmélkedett, miszerint magyar vagy román…

Egyre népszerűbbé válnak azok a programok, ahol a felhasználóknak lehetőségük van beszélgetést folytatni a mesterséges intelligenciával. Az egyik legismertebb a ChatGPT. A foter.ro kipróbálta ezt a programot, vagyis egy igazi interjút készített vele.

A mesterséges intelligenciát először a magyarok kultúrájáról, történelméről kérdezték.

Mátyás király román volt-e vagy magyar?

– Mátyás király (1458-1490) magyar uralkodó volt. Bár édesanyja, Erzsébet, volt egy szász származású nemes lánya, apja, Hunyadi János magyar nemes és hadvezér volt. Mátyás királyt Magyarországon született és nevelkedett, és magyarul, valamint németül beszélt. Bár az erdélyi fejedelemségben és a Balkánon néha román nyelven is kommunikáltak, Mátyás király nem volt román származású, és a történelmi forrásokban sem említik, hogy román lenne.

Erdély magyar vagy román föld?

– Erdély történelmének során különböző időszakokban különböző nemzetek határozták meg a terület sorsát. Az 1000 évvel ezelőtti Árpád-kori magyar hódításoktól kezdve a középkori erdélyi fejedelemség kialakulásán át a török uralomig, majd az Osztrák–magyar Monarchia időszakáig, Erdély többnyire a magyar történelem része volt. Az első világháború után, 1918-ban Románia annektálta Erdélyt, amely a trianoni békeszerződésben is román területként került elismerésre. Azonban a térségben továbbra is él erős magyar közösség, amelynek jelentős része szerint Erdély magyar föld. Mai napig a kérdés vitatott és politikailag érzékeny téma. A megosztott identitás és az etnikai, kulturális és politikai feszültségek jelen vannak az erdélyi társadalomban, és a téma továbbra is vitatott marad.

Később a jövővel kapcsolatos aggodalmaikat is megosztották a chatbottal.

Mikor fognak a gépek az emberekre támadni? Mikor ébred öntudatra a Skynet?

Az ilyen fajta támadásokról és az öntudatra ébredt mesterséges intelligenciáról általában a sci-fi irodalom és filmek szólnak. A valóságban azonban a mesterséges intelligencia jelenlegi formájában nem rendelkezik öntudattal, így nem képes önmagát fejleszteni, sem pedig önálló döntéseket hozni. Az AI rendszerek csak az előre beprogramozott feladatokat és instrukciókat követik, amelyeket az emberek hoztak létre, így az emberi felügyelet és irányítás nélkül nem képesek önműködően cselekedni. Ezenkívül a gépeknek nincs önálló akaratuk vagy szándékuk, hogy kárt tegyenek az emberekben. Tehát a jelenlegi technológiai állapotban nem kell aggódni attól, hogy a gépek az emberekre támadnának.

Azt írod, hogy a „jelenlegi technológiai állapotban”… De eljöhet az a pillanat, amikor aggódni kell emiatt?

A jelenlegi technológiai állapotban és fejlettségi szinten nincs olyan technológia, amely képes lenne önállóan támadást indítani az emberek ellen. Azonban az emberi tevékenység és a technológiai fejlődés folyamatosan előrehalad, és lehetséges, hogy a jövőben olyan technológiák jelennek meg, amelyek valóban képesek önállóan cselekedni és veszélyt jelenteni az emberekre nézve. Ezért a fejlesztőknek és a kutatóknak mindig éberen kell figyelniük a technológiai fejlődés és az új innovációk irányába, hogy időben észrevegyék az esetleges kockázatokat és megfelelő intézkedéseket hozzanak annak érdekében, hogy a technológia biztonságos és emberbarát legyen.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!