A Kreml vezetőjével hétfőn folytatott, várva várt kétórás telefonbeszélgetés után az amerikai elnök nagyon lelkes volt. Trump utána azonnal felhívta Ukrajna, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország, Finnország és az Európai Bizottság állam- és kormányfőit. Őket azonban „megdöbbentette” a republikánus és Putyin közötti megállapodások leírása. Azt azonban nem részletezték, hogy pontosan mi is „hozta zavarba” az európai vezetést.
Maga Trump „kiváló” hangvételűnek és hangulatúnak minősítette a Putyinnal folytatott beszélgetését: „Szerintem nagyon jól ment”. Oroszország és Ukrajna most már „azonnal megkezdheti a tárgyalásokat a tűzszünetről – és ami még fontosabb – a háború befejezéséről”
A tárgyalások azonnal megkezdődhetnek, és a pápa felajánlotta a Vatikánt a tárgyalások helyszínéül – árulta el Trump a Truth Social nevű rövid üzenőplatformján.
Washington feladhatja közvetítői szerepét
Trump később újságíróknak azt mondta, hogy szerinte „valami történni fog” Oroszország/Ukrajna ügyében. Az amerikai elnök úgy véli, hogy Putyinnak „elege van” és „le akarja állítani”. Nagy egóról van szó. A telefonbeszélgetésben megkérdezte Putyintól: „Mikor fogunk ennek véget vetni, Vlagyimir?”.
Trump azt is hangsúlyozta, hogy van egy „vörös vonal” a fejében, amelyen túl már nem fogja tovább erőltetni az orosz-ukrán kérdést. Azt azonban nem árulta el, hogy hol lesz ez a vonal. Eljöhet az az idő is, amikor szankciókat vezetnek be Oroszország ellen. Trump a továbbiakban azt mondta, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök erős ember, és ő, úgy véli, hogy Zelenszkij véget akar vetni a háborúnak.
A Financial Times ugyanakkor rámutatott, hogy Trump nyilvános nyilatkozatai a Putyinnal folytatott telefonbeszélgetés után arra utalnak, hogy ha rosszul alakulnak a dolgok, Washington feladhatja közvetítői szerepét az orosz-ukrán konfliktus megoldásában.
Korábban Trump egyre frusztráltabbá vált Putyin és Zelenszkij miatt. JD Vance alelnök azt is megjegyezte, hogy az amerikai államfő feladja a béketörekvéseket, ha úgy érzi, hogy Putyin nem veszi komolyan a tárgyalásokat.
Este aztán bejelentették, hogy a két politikus megállapodott abban, hogy memorandumot készítenek a jövendő béketárgyalásokról. Ennek véglegesítése után tűzszünet is lehetséges lenne.
Putyin Szocsiból jelentkezett
Putyin a Fekete-tenger partján fekvő Szocsiban lévő hivatalos rezidenciáján vette fel a telefont: A Kreml megerősítette az orosz médiának, hogy a beszélgetés 17.30 óra körül kezdődött. És udvarias hangnemben folyt közel két órán át.
Ezt megelőzően Trump telefonon beszélt Zelenszkijjel. A beszámolók szerint a két fél állítólag megállapodott abban, hogy a Putyin-telefonbeszélgetés után folytatják a párbeszédet.
Trump berlini jelentések szerint telefonbeszélgetéséről tájékoztatta Friedrich Merz német kancellárt, valamint Finnország, Franciaország és Ukrajna elnökét, továbbá az olasz miniszterelnököt és az EU-bizottság elnökét. Megállapodtak abban, hogy „szorosan összehangolják” az egyeztetett tárgyalási folyamatot. A közleményben ezután ez áll: „Az európai résztvevők bejelentették, hogy szankciókkal fokozzák a nyomást az orosz félre”.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke köszönetet mondott Trumpnak „az ukrajnai tűzszünet elérése érdekében tett fáradhatatlan erőfeszítéseiért”. Az X-en közzétett bejegyzésében azt is írta, hogy fontos, hogy az USA továbbra is elkötelezett maradjon.
Oroszország ragaszkodik maximális követeléseihez
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az elnökök harmadik telefonbeszélgetése előtt kijelentette, hogy Oroszország az ukrajnai konfliktus politikai-diplomáciai megoldásában érdekelt – Oroszország nem csupán folytatja a támadásokat a szomszédos ország célpontjaira, de rendíthetetlenül ragaszkodik a háborúban támasztott maximális követeléseihez is: Kijev lemond a NATO-tagságról és az Oroszország által elcsatolt területekről.
„Ha a politikai és diplomáciai síkon nem lesz több manőver, akkor különleges katonai művelet indul” – indokolta Peszkov a háborút. „De hálásak vagyunk az amerikai félnek, ha valóban segítenek abban, hogy békés eszközökkel elérjük céljainkat. Természetesen ez előnyösebb.”
USA és Oroszország fogolycserét terveznek
Közben Moszkva és Washington fogolycserét tervez. A Kreml szerint mindkét esetben kilenc fogvatartottat engednének szabadon. Putyin és Trump erről telefonbeszélgetésük során tárgyaltak – közölte Jurij Uzsakov, a Kreml tanácsadója az Interfax orosz ügynökséggel.
„Ez egy fontos humanitárius akció” – mondta büszkén Putyin külpolitikai tanácsadója.