Vakarózás, narancshámozás, sérülésvédelem – nem is gondolnánk, mennyi hasznos funkcióval bírnak körmeink. Azt pedig végképp nem hinnénk, hogy egészségi állapotunkról is tűpontos képet festenek. Bár a szemet tartják a lélek tükrének, az orvosok számára körmeink állapota még ennél is biztosabb képet adhat egészségügyi helyzetünkről – írja a BBC.
„Az orvosi egyetemen az egyik első dolog, amit megtanultam, hogy fokozott figyelmet fordítsunk az úgynevezett kanálkörmökre” – mondja Dan Baumgardt, a Bristoli Egyetem előadója. Ebben az esetben a szarulemezek felpúposodva „dobverő ujjakra” kezdenek hasonlítani. Az ilyen módon érintett körmök jellemzően vékonyabbnak is tűnnek, és törékenyebbé válhatnak, szinte „lebegnek”. Hátterében általában vérszegénység, vashiányos állapot figyelhető meg, amelyet okozhat a helytelen táplálkozás, szívproblémák, ételallergia, de súlyosabb esetben daganat is.
„Bár praxisom alatt csak egyszer láttam ilyet, de előfordult, hogy a köröm kinézetének segítségével diagnosztizáltunk tüdőrákot egy betegnél” – teszi hozzá Baumgardt.
A Beau-vonalak, vagyis a vízszintes barázdák általában azután jelennek meg, hogy a köröm sérülést szenvedett, de utalhatnak betegségre is. Felbukkanásukkal együtt járhat például cinkhiány, az olyan magas lázzal járó betegségek, mint a kanyaró vagy a mumpsz, vagy a nem megfelelően kezelt cukorbetegség.
Ha a körmök állományába beivódott, fehéren áttetsző, vízszintes vonalakat látunk, akkor általában vitaminhiányt sejthetünk a jelenség mögött. Megcáfolni látszik azonban ezt az elképzelést egy egyetemisták által végzett kutatás. Ennek során ugyanis kiderült, hogy nem volt összefüggés a köröm külseje és az egyén által fogyasztott cink-, illetve kalciumbevitel között. Egy másik esettanulmányban viszont Crohn-betegségben szenvedő páciens körmein jelentkezett súlyos, fehér elszíneződés, amely szénpótlás hatására teljesen elmúlt.
A köröm fehéres elszíneződése tehát minden esetben valamilyen egészségügyi problémára utal. A fehér foltok lehetnek akár a nehézfémmérgezés vagy a pikkelysömör jelei. Amennyiben az egész köröm kifehéredik, erősen gyanakodhatunk vese-, máj- vagy cukorbetegségre.
A kékre színeződött körmök – ha csak nem szilvát pucoltunk velük korábban -, oxigénhiányra engednek következtetni és komoly szívbetegséget jelezhetnek, így mindenképp orvosi kivizsgálásra van szükség, ha ilyet tapasztalunk.
Bár a köröm alatti sötét foltok sérülés, ütődés következtében is megjelenhetnek, jelezhetik a bőrrák egyik ritka alfaját is. A köröm alatti bevérzés szintén súlyos problémákra utalhat. „Előfordulhat az úgynevezett szilánkos vérzés, melynek következtében apró, vörös csíkok jelennek meg a körömlemezen. Fő kiváltó oka a szívbillentyű-gyulladás.
A leggyakoribb, körmöt támadó kórokozók a gombák. Ezek a körömszéltől befelé haladva egybefüggő, folyamatosan terjedő, sárga foltban károsítják a körmök alatti szövetet. A cukorbetegek, a keringési zavarokkal küzdők, az érszűkületben szenvedők körömbetegségei szinte árnyékként követik a klinikai állapotot.
„Úgy gondolom, az emberek a végsőkig halogatják a körömgomba kezelését, és mire orvoshoz fordulnak, már nagyon nagy a baj” – mondja a szakember.
Körmünk az egyedüli olyan testrészünk, amelyeket kívülről is megfigyelhetünk. A köröm a bőr kiterjesztése, a bőr pedig rengeteg információt nyújt a testünk állapotáról. Ahogy Dan Baumgardt is mondja: „A köröm az egyik első dolog, amit észreveszünk, amikor egy beteg ágyához lépünk.” Bár a körmök elváltozásai gyakran ártalmatlanok, és csupán egy sérülés következményeként jelentkeznek, ha a forma, a szín vagy a textúra tartósan megváltozik, mindenképpen orvosi tanácsot kell kérni.