ACNEWS

Ezért hiszünk a könnyező férfiaknak

Fotó: YouTube képernyőkép (Stock Footage by Fearless Media)
Fotó: YouTube képernyőkép (Stock Footage by Fearless Media)
Egy új kutatás szerint a könnyező férfiakat őszintébbnek látjuk, mint a síró nőket. Cikkünkben elmondjuk, miért.
Hirdetés
Ad image

A könnyek ősi társadalmi jelzések: ha valaki sír, általában azt üzeni, hogy mély érzelmeket él át. Legyen az bánat, fájdalom vagy meghatottság. De vajon tényleg mindig elhisszük, amit a könnyek sugallnak? Egy friss nemzetközi tanulmány szerint ez korántsem ilyen egyszerű – és úgy tűnik, a pityergő férfiak előnyt élveznek a nőkkel szemben, ha a könnyek hitelességéről van szó.

A Plos One folyóiratban megjelent tanulmányban Monika Wrobel és kollégái arra keresték a választ, hogyan érzékeljük mások sírását: őszinte érzelemként vagy manipulációként. Ehhez több mint 3.500 résztvevőnek – norvég, lengyel, dél-afrikai, kanadai és brit személyeknek – mutattak képeket síró emberekről. A fotókat úgy szerkesztették, hogy az arcokon könnyek jelenjenek meg, majd ezeket különböző, fiktív társadalmi helyzetekbe ágyazták.

Például: egy személy előretolakodik a sorban, hogy előbb jusson be az orvoshoz (ez manipulatív helyzet), míg egy másik türelmesen várakozik és beszélget a recepción (nem manipulatív). A nézőknek azt kellett értékelniük, mennyire tartják őszintének az illető sírását.

Férfiak + könnyek = nagyobb hitelesség?

Az eredmények meglepőek: bár összességében a könnyek önmagukban csak csekély hatással voltak arra, mennyire tűnt őszintének az adott illető, voltak kivételek. A legnagyobb hitelességet két csoport sírása váltotta ki:

  • férfiaké, akiket általában kevésbé tartunk érzelmesnek,
  • valamint olyan nők sírása, akik arckifejezésük alapján szintén kevésbé tűntek melegszívűnek.

Másként mondva: ha valakitől nem várjuk a sírást, de mégis könnyezik, az hitelesebbnek tűnik számunkra.

A sírás nem mindig őszinte jelzés

A kutatók hangsúlyozzák: a könnyeket nem minden helyzetben értelmezzük őszinte jelként. Társadalmi hatásuk nagyban függ attól, ki sír, milyen arckifejezéssel és milyen helyzetben. Az is kiderült: a könnyek akkor váltanak ki együttérzést és segítőkészséget, ha olyanoktól származnak, akiktől ezt nem várnánk.

A tanulmány egyik fontos mondandója, hogy a sírás megítélése nemcsak biológiai, hanem erősen kulturális és társadalmi tényezőktől is függ. A mimika, a hangadás és a gesztusok is hozzájárulnak ahhoz, hogy mennyire tűnik hitelesnek az illető.

Miért fontos ez?

A kutatás rávilágít arra, hogy az érzelmi kifejezések megítélése nem objektív, hanem sokszor sztereotípiákon és elvárásokon alapul. A társadalom hajlamos elvitatni a nők könnyeinek hitelességét, miközben egy férfi könnyei – épp ritkaságuk miatt – nagyobb hatással bírnak.

(via)

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!