Futótűzként terjedt világszerte a hír: egy idős férfi meghalt a 2015-ben felfedezett alaszkai himlőben. A hír azonnal aggodalmat keltett sok embernél. De vajon mi is ez pontosan, mennyire veszélyes, és hogyan terjed?
Mi az alaszkai himlő?
Az alaszkai himlőt az úgynevezett ortopox vírusok okozzák. Ezek a vírusok felelősek például a majomhimlőért is. A betegséget 2015-ben fedezték fel először, és eddig hat esetet jelentettek a hatóságoknak. A vírus főként kisemlősökben, például a verebekben fordul elő, amelyek továbbadhatják a vírust.
Hogyan terjed a vírus?
A bejelentett haláleset még mindig rejtélyes a kutatók számára. Az alaszkai egészségügyi minisztérium nem tudja, hogy az elhunyt személy hol kaphatta el a vírust. A gyanú szerint az erdőben élő férfi egy kóbor macskától fertőződhetett meg, amely előszeretettel vadászott verebekre. A macska többször is megkarmolta az amerikait. Lehetséges, hogy a vírus az állat karmain volt.
Az ortopoxvírusok fajtól függően fertőzött testváladékkal való érintkezés, bőrsérüléseken keresztül vagy aeroszolok útján terjednek. A szakértők szerint az emberre nézve a fertőzés kockázata alacsony. De vizsgálják a háziállatok mint potenciális köztes vektorok szerepét a vírus rágcsálókról emberre történő átvitelében.
A tudósok eddig csak Alaszkában találkoztak ilyen fertőzésekkel. Egy haláleset kivételével az eddig regisztrált esetek mind enyhe lefolyásúak voltak
Mennyire veszélyes a betegség?
Egy dolog egyértelmű: az Alaszkában elhunyt személy egy idős férfi volt. Szervezete ráadásul a rákkezelés miatt már legyengült. 2023 novemberében került kórházba, miután feltűnő foltot fedeztek fel a hónaljában, és január végén halt meg.
Ez azt jelenti, hogy az ortopoxvírusokkal járó betegség általában csak enyhe tüneteket okoz, de a legyengült immunrendszerű embereknél súlyos lefolyású is lehet.
Milyen tünetek jelzik a fertőzést?
A vírus lappangási ideje körülbelül két hét. Az alaszkai egészségügyi minisztérium szerint a következő tünetek jelentkezhetnek:
- egy vagy több bőrelváltozás
- kiterjedt kiütés
- szabad szemmel is látható, duzzadt nyirokcsomók
- ízületi vagy izomfájdalom
A bőrelváltozások később kiszáradnak, és maradandó hegekhez vezethetnek. Ha fertőzés gyanúja merül fel, a hivatalos tájékoztatás szerint azonnal vizsgálatot kell végezni. Emellett nem szabad többé olyan ágyneműt használni, amely nyílt sebbel érintkezhetett.