Idősebb korban is vannak bizonyos első alkalmak, például az első csókolózás műfogsorral. Ha most kaptál protézist, akkor talán van benned némi aggodalom, hogy most kevésbé lesz meghitt és élvezetes. Észre fogja-e venni a másik?
Kevés kutatás szól az időskori csókolózásról
Hogy pontosan miként változik meg a csókolózás, ha műfogsorról van szó, arra Sebastian Hahnel professzor szerint nem olyan könnyű választ adni. Elmondása szerint ugyanis a fogászatban sajnos kevés kutatás adott erről a témáról. A fogorvos azonban feltételezi, hogy a rögzített fogakról a kivehető fogakra való átállás valószínűleg csókolózáskor észrevehető. De úgy véli, hogy maga a smacizás nem változik meg jelentősen a kor előrehaladtával.
A fogsor típusa döntő fontosságú
Nem mindegy, hogy a műfogsor szilárdan ül az állkapocsban lehorgonyzott implantátumokon, vagy „harmadlagos”, kivehető fogsorokról van szó, amelyek a szájnyálkahártyán nyugszanak.
„Van egy tanulmány, amely ki tudta mutatni: az implantátumokkal rendelkező páciensek kevésbé voltak gátlásosak a csókolózással kapcsolatban, mint azok, akiknek nem voltak implantátumaik, hanem csak tisztán a nyálkahártyán viselt műfogsor volt felhelyezve” – mondta Sebastian Hahnel a Fitbook-nak. Az egyik lehetséges tényező itt az, hogy a kivehető fogsorok gyakran nagyobb területet fednek le. Ez csókolózáskor jobban feltűnhet, mert ismeretlen érzés lehet – még a másik számára is.
„Fogalmazzunk így: minél intimebb egy csók, annál többet érez a partner a nyelvével. És természetesen másképp érzékeli a protézis műanyagját, mint a természetes szövetet” – fejtette ki a fogorvos, rögtön megnyugtatva mindenkit: általában nem kell attól tartani, hogy a protézis kiesik csókolózás közben.