Negyedik éve nem találnak a határértéket meghaladó mennyiségű veszélyes összetevőt az iskolakezdés előtt vizsgált tanszerekben az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) laboratóriumának szakemberei. A 2021-ben vizsgált húsz termék közül hat esetében a fulladásveszélyre figyelmeztető felirat hiánya miatt kellett intézkednie a hatóságnak – közölte az ITM kedden az MTI-vel.
A közlemény szerint a gyermekek védelme érdekében az iskolaszerek kiválasztásakor is kiemelt szempont a biztonság. A tanszerek rendszeres vizsgálatának célja, hogy az üzletek kizárólag kockázatmentes eszközöket kínáljanak, a diákoknak szánt termékek ne kerüljenek kisebbek kezébe.
Az iskolakezdéshez időzítve, ötödik éve ellenőriz különböző tanszereket az ITM akkreditált laboratóriuma. Az idei már a negyedik vizsgálat, amely nem talál semmiféle kifogásolnivalót az összetevőkben – írták.
A gyártás során a nehézfémeket színező anyagként alkalmazzák, a ftalátokat pedig elsősorban lágyítószerként használják, e vegyületekkel növelve a műanyagok rugalmasságát és élettartamát. Az egészségkárosodás megelőzése érdekében a jogszabály a tanszerek ólom-, kadmium-, réz- és ftaláttartalmára is szigorú határértékeket rögzít – tették hozzá.
A közlemény szerint az ITM hagyományos ellenőrzése nem tárt fel a veszélyes összetevőket érintő problémát az idén vizsgált tizennégy vízfesték, ötféle gyurma és egy tolltartó esetében. A laboratóriumi vizsgálatokon a húsz iskolaszer mindegyike eleget tett az előírt követelményeknek.
Két gyurma és négy vízfesték esetében azonban hatósági intézkedésre volt szükség, mert hiányzott róluk a figyelmeztető felirat. A csomagoláson jelezni kell, hogy a termékek háromévesnél fiatalabb gyermekek számára a fulladásveszély miatt kockázatot jelentenek.
A vizsgált árucikkek tételes listája a fogyasztóvédelmi portálon érhető el.
A közleményben idézték Keszthelyi Nikoletta fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkárt, aki azt mondta: „az Innovációs és Technológiai Minisztérium állandó jelenléttel és rendszeres ellenőrzésekkel óvja a magyar családokat és a gyermekeket”.
„A fogyasztóvédelem 2017 óta minden évben vizsgálja a tanszereket, a tartósan kedvező eredmények a hatósági szigornak is köszönhetők. Az elért magas szint fenntartása érdekében folyamatosan figyelemmel kísérjük a tanszerek biztonságosságát” – tette hozzá, jelezve: az idei ellenőrzés során megállapított jelölési hiányosságok miatt a fogyasztóvédelmi hatóság az előírt tájékoztatások elhelyezésére kötelezte a forgalmazókat.