Képzeljük el, hogy békésen üldögélünk a kanapén, majd kézfejünk váratlanul önálló életre kel és akaratunk ellenére irányíthatatlan mozgásba lendül. Ez nem egy sci-fi film jelenete, hanem egy valós, megtörtént eset. Egy 77 éves asszonynál az orvosok rejtélyes betegséget, az úgynevezett idegenkéz-szindrómát diagnosztizáltak. A kellemetlen tünetek pedig akár évekig is fennállhatnak – írja a Heute.
A gyanútlan hölgy éppen tévét nézett, amikor arra lett figyelmes, hogy bal keze önállóan, akarata ellenére simogatni kezdte arcát és haját. A helyzet annyira megdöbbentette, hogy pánikrohamban tört ki. Jobb kezével megpróbálta fékezni mozdulatait, de sikertelenül. A kontrollvesztett állapot mintegy harminc percen keresztül kitartott.
A szóban forgó idős hölgy esetében a jelenség mindössze 30 percig tartott – ez volt a valaha feljegyzett legrövidebb időtartamú idegenkéz-szindróma. A következő percekben a nő bal karja elgyengült és zsibbadni kezdett, majd amikor férje kórházba vitte, kiderült: bal lábát is húzza járás közben. Az orvosok szerint a jelenséget valószínűleg egy korábbi agyi katasztrófa válthatta ki, amely akkor következhetett be, amikor a nő egy gerincműtét előtt ideiglenesen abbahagyta a véralvadásgátló szedését.
Szerencsére a tünetek fokozatosan enyhültek, és a nő a következő hat órában visszanyerte bal oldali érzőképességét.
Az idegenkéz-szindróma egy ritka neurológiai rendellenesség, amely során az érintett személy egyik keze (ritkább esetben a lába) akaratlan, önálló mozdulatokat végez. Az érintett ilyenkor úgy érzi, mintha testrésze nem hozzá tartozna. A jelenség leggyakrabban stroke, agydaganat, neurodegeneratív betegségek (például Alzheimer-kór), vagy idegsebészeti beavatkozások után jelentkezik. A tudomány jelenlegi állása szerint a szindróma hátterében az agy különböző területei közötti kommunikációs zavar áll.