Oroszország agressziója nyomán Norvégia egyre látványosabban készül a legrosszabb forgatókönyvre. A norvég kormány a fenyegető veszélyre tekintettel előírta óvóhelyek építését – írta meg a politico.eu. A skandináv országban 1998-ig létezett hasonló előírás, de azt a békeévekben hatályon kívül helyezték. Mivel mostanra azonban kézzelfogható közelségbe került egy orosz offenzíva lehetősége, a norvégek úgy döntöttek, felkészülnek minden eshetőségre.
Ukrajna már harmadik éve vívja háborúját az orosz agresszó ellen. Norvégia a nem csituló konfliktus hatására végül szembenézett a tényekkel. Az északi sarkör közelében hosszú szárazföldi közös határon osztozik Oroszországgal, amely bármikor csatatérré változhat. A norvég igazságügyi és közbiztonsági miniszter elsősorban a polgári lakosság érdekeivel magyarázta a Norvégiában bevezetett szigorú intézkedéseket. Álláspontja szerint bizonytalan a helyzet, háború, vagy fegyveres konfliktus esetén pedig meg kell védeniük a civileket. Márpedig a legbiztonságosabb módja ennek az, ha jó előre teleszórják az országot óvóhelyekkel, bunkerekkel.
Norvégiában 1998-ig minden társasházban, lakóparkban ki kellett alakítani egy bombabiztos menedékhelyet. Most ismét hasonló szabályt vezetnek be. Mint a miniszter utalt rá, a kötelezés az ezer négyzetméternél nagyobb alapterületű objektumokra vonatkozik. Ha a jövőben valaki ilyet épít, a különálló lakásokban élők számára bunkert is kell építenie. Az óvóhelyek kialakításának módját, műszaki paramétereit is meghatározták. Az újonnan létrehozott menedékhelyeknek ellen kell állniuk a vegyi- vagy radioaktív támadásoknak is. A már létező teremgarázsokat, parkolóházakat, metróállomásokat elég csak átalakítani és ezektől csak a hagyományos fegyverektől való védelmet várják el.
A bunkerprogramot egy átfogó készültségi jogszabály részeként hirdették meg. A jogszabály nemcsak háborús helyzetre tartalmaz előírásokat, de elemi csapások, időjárási katasztrófák és járványok esetére is. A jelentés bevezető része azonban egyértelműen kiemeli a háborús veszélyt a többi közül. „Oroszország hajlandósága arra, hogy katonai erőt alkalmazzon politikai célok elérése érdekében indokolja az intézkedéseket. Norvégia számára valószínűleg még hosszú ideig kihívást jelent kiszámíthatatlan és kockázatkerülő szomszédja.”