Közel 30 millió euróból épült fel Közép-Európa legnagyobb takarmánycélú rovarfehérje-feldolgozó üzeme Üllőn. A takarmányfehérje gyártására szakosodott gyárat az Agroloop Hungary Kft. hozta létre az Aerozone Parkban, a létesítmény alapterülete 13 ezer négyzetméter – tudósított az agroinform.hu.
Az üzem körforgásos modellben, környezetbarát módszerekkel készít egészséges állateledel-alapanyagokat és szerves talajjavító készítményeket. Az általuk gyártott környezetbarát termékeket az agrárium számos területén használhatják fel. A cég közleménye szerint a takarmányozási célú rovarpiac forradalmi robbanás küszöbén áll. Szakértők becslése szerint e piac összforgalma az Európai Unióban az évtized végére elérheti a 2 milliárd eurót és évente 1 millió tonna rovarliszttel járulhat hozzá az állattenyésztés igényeinek kielégítéséhez.
Jelenleg többnyire Dél-Amerikából érkezik Európába a szükséges fehérje, amelyet szójalisztből és hallisztből állítanak elő. Ez a módszer azonban irtózatos környezetkárosítással jár, ráadásul a tengeri szállítás is tetézi a jelentős ökológiai lábnyomot. A probléma megoldását a helyben történő gyártás jelentheti, lokálisan elérhető biomasszából. Az üllői üzem ennek az elvnek mentén működik, a környéken tevékenykedő élelmiszer-gyártók és feldolgozók takarmány minősítésű melléktermékeit használja fel. Például gyümölcstörkölyt, búzakorpát, káposztatorzsát. Ezekből állítanak elő speciális tápanyagot, amellyel fekete katonalégy lárváit etetik. A rovarok automatizált rendszerben, több ezer zárt ládában fejlődnek. Mindössze néhány nap alatt alakítják át az alacsony értékű bioamasszát magas minőségű takarmányfehérjévé és zsírrá. Ebből készül a későbbiekben prémium minőségű, hipoallergén takarmány-alapanyag az állatoknak, továbbá szerves talajjavító készítmény a gazdálkodók számára. A környezetbarát módon létrehozott talajjavítók nagy előnye, hogy a műtrágyákkal ellentétben előállításuk nem energiaigényes, illetve nem pusztítják a talaj hasznos mikrobáit.