ACNEWS

Súlyos következményei lennének az orosz olajról való leválásnak

Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Illusztráció / Fotó: Shutterstock
A Mol vezére elmondta, hogy az egész országot sokkolná az üzemanyag ára, ha az EU levágja Magyarországot az orosz olajról. Hernádi Zsolt reménykedik, hogy hosszú távon a piaci logika és a józan ész győzedelmeskedik.
Hirdetés
Ad image

Hernádi Zsolt, a Mol vezérigazgatója az ATV Egyenes Beszéd című műsorában elmondta: a kelet-európai országok nincsenek rácsatlakozva a tengeri olajvezeték-hálózatra, ezért míg Nyugat-Európa számára nem jelent gondot, ha a nyersolaj hajóval érkezik, addig a térség államai továbbra is vezetéken keresztül kapják az orosz olajat.

„Ha Magyarország leállna az orosz kőolaj importjával, az évente 500-600 millió dolláros többletkiadást jelentene az országnak”

– figyelmeztetett a Mol-vezér.

Hernádi Zsolt beszélt arról is, hogy a kormány csökkentette a vállalatra kivetett különadók egy részét, ám nemzetközi bizonytalanság továbbra is jelentős terhet ró az iparágra. Különösen életszerűtlennek nevezte az orosz energiahordozókra javasolt 500 százalékos vámot.

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Hernádi Zsolt szerint 5-600 millió dolláros töblettel is kéne számolni (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

„Ez gyakorlatilag kivitelezhetetlen lenne, és sem piaci, sem racionális szempontból nem tartható” – mondta Hernádi, aki szerint a piaci logika azt diktálná, hogy az amerikai és az orosz olaj versenyezzen egymással, és ne politikai döntések határozzák meg a beszerzési forrásokat.

Az 500 százalékos vám inkább egyfajta politikai nyomásgyakorlás, ami akár egy szélesebb üzleti alku része is lehet – például arra, hogy Európa jobban figyelembe vegye az Egyesült Államok szempontjait.

Hernádi Zsolt szerint Donald Trump elnöksége idején egy új típusú megállapodás körvonalazódhat az energiahordozók területén, amely alapjaiban alakíthatja át a jelenlegi piaci viszonyokat. Beszélt a napokban nagy visszhangot kiváltó gárdonyi olajszennyezésről is, amely körülbelül 30 négyzetméteres területet érint. Mint mondta, a szennyezett föld kitermelése folyamatosan történik, és nincs arra esély, hogy az anyag beszivárogjon a talajvízbe vagy elérje a Velencei-tavat.

„Ennek ellenére – mivel még egyezreléknyi kockázatot sem hagynánk figyelmen kívül – résfalat építünk a biztonság növelése érdekében” – mondta, hozzátéve, hogy a helyi lakosság tájékoztatása folyamatos.

(via)

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!