Az Amnesty International szerint a kivégzések száma rohamosan nő, különösen a kábítószer-bűncselekmények miatt elítéltek körében. Szaúd-Arábia halálra ítéltjeinek többsége pakisztáni, szíriai, jordániai, jemeni, egyiptomi és szomáliai férfi. A hatóságok szerint drogcsempészésen érték őket – és az életükkel fizettek ezért.
Sötét és halálos valóság
Kristine Beckerle, az Amnesty International Közel-Kelet szakértője így fogalmazott:
„Valóban borzalmas tendenciát tapasztalunk, amelynek során külföldi állampolgárokat ijesztő ütemben végeznek ki olyan bűncselekményekért, amelyekért soha nem szabadna halálbüntetést kiszabni.”
Szerinte Szaúd-Arábia modern, fejlődő ország képét próbálja mutatni a külvilág felé, miközben valójában „sötét és halálos valóság” rejlik a felszín alatt. Az Amnesty adatai szerint 2014-től 2024 közepéig körülbelül 1800 embert végeztek ki Szaúd-Arábiában. Ezek közül majdnem minden harmadik kivégzés kábítószer-bűncselekmény miatt történt. A drogos ügyekben elítéltek háromnegyede külföldi állampolgár volt.
Idén júniusban egyetlen hónap alatt 46 ember életét oltották ki, és közülük 37-et kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmény miatt – írta a Bild.
Az újságírókat is megölik
Szaúd-Arábiában más bűncselekményekért is rendszeresen alkalmazzák a halálbüntetést. Idén végezték ki Turki al-Jassir újságírót is, akit még 2018-ban tartóztattak le, mert női jogokról és korrupcióról írt. Az ALQST nevű emberi jogi szervezet szerint terrorizmussal és a nemzetbiztonság veszélyeztetésével vádolták meg.
Az Amnesty jelentése szerint 2023-ban 345 kivégzést hajtottak végre, ami több mint harminc éve a legmagasabb szám. Mindez annak ellenére történt, hogy a szaúdi vezetés korábban azt ígérte, bizonyos esetekben nem alkalmazzák a halálbüntetést.
Bár a világ számos pontjáról éri kritika a szaúdi igazságszolgáltatási rendszert, az ország igyekszik magát nyitott, modern államként bemutatni. Ennek része a turizmus fejlesztése, óriásberuházások és az, hogy Szaúd-Arábia rendezi a 2034-es labdarúgó-világbajnokságot.