A Kreml barátai Bécsben udvaroltak egymásnak – írja felütésként a Kronen Zeitung. Folytatja: A Die Weltwoche című svájci populista magazin meghívta Orbán Viktor magyar miniszterelnököt és Gerhard Schröder volt német kancellárt és közismert Putyin barátot Bécsbe egy „Béke Európában” című vitára.
Innentől idézzük – kommentár nélkül.
Már egy órával a rendezvény kezdete előtt több százan vártak a bejutásra, végül mintegy 500 vendég volt a bécsi Sofiensäle-ben, akik mind a Kreml-propagandának tapsoltak, és nevettek Orbán és Schröder apró viccein, amelyek a politikai barátokról és ellenségekről szóltak – vagy arról, hogyan tud egy erősen kritizált politikus vastag bőrt növeszteni úgy, hogy közben nem tud ellentmondani a saját feleségének.
Schröder azért is megdicsérte Orbánt, hogy amikor kancellárként Budapestre látogatott, mindig volt bőven gulyás és sör. Orbán viszont dicsérte Schrödert azért, mert 20 évvel ezelőtt, az iraki háború idején bátran kiállt Európa „stratégiai autonómiája” mellett.
A műsorvezető és főszerkesztő Roger Köppel úgy mutatta be Orbánt, mint ellenálló harcost, aki már 1956-ban utcára vonult a szovjet tankok ellen. Az 1963-ban született Orbán még meg sem született.
„Ellenszélben született”
Nem telt el azonban sok idő, és az EU-t démonizálták, Moszkvát pedig az egekig magasztalták. Orbán azt mondta, hogy „ellenszélbe született”. Antikommunista volt, amikor hazáját a szovjetek megszállták. „Ellenezte a hatalmat”. Függetlenül attól, hogy az Moszkvából jött, mint akkor, vagy most Brüsszelből. Ami az ukrajnai háborút illeti, ő „nem optimista”. Európában nem lehet megbízni, mert Európa nem képes békét teremteni. Reményét a „nagy víz” túloldalán lévő választásokban látja. Ha Trump győzne, akkor tűzszünet lenne – mondta Orbán.
„A legnagyobb Putyin-szakértő” Schröder
Schröder, akit a műsorvezető Köppel a „legnagyobb Putyin-szakértőként” mutatott be, azt mondta a Kreml-vezérről, hogy nem akar hadvezér lenni, de természetesen azon gondolkodik, hogyan lehetne véget vetni a háborúnak. Schröder maga is jelen volt az ukrán kérésre 2022 áprilisában Isztambulban folytatott tárgyalásokon, és azt mondta, hogy egy tűzszüneti javaslat volt az asztalon – a Donbasszra vonatkozó megoldásokkal, a semleges Ukrajna és a Krímre vonatkozó dél-tiroli megoldással. Schröder szerint azonban „nem voltak elég közel” a megállapodáshoz.
„Bécsi Nyilatkozat”
Orbán közbe szólt és megosztotta gondolatait: A javaslatot még Boris Johnson akkori brit miniszterelnök torpedózta meg, amiről még idén nyáron, miután Magyarország átvette az EU Tanácsának soros elnökségét, mint a saját „békeküldetéséről” számolt be. Orbán aktív elnökséget akart, és nem pedig, mint mindenki más, a holtpontot akarta menedzselni. Ezért elutazott Moszkvába, Kijevbe, Pekingbe és Donald Trumphoz Mar-a-Lagóba, amelyet a műsorvezető Köppl az USA „titkos fővárosának” nevezett”.”
„Számítunk Trumpra”
Nem nézheti tétlenül, hogy keresztényeket gyilkolnak, mondta Orbán Viktor. Kijevben süket fülekre talált, Moszkva, Peking és Ankara érdeklődést mutatott, de Európa nem volt hajlandó együttműködni. Egyedül Trump mondta neki, hogy Orbán számíthat rá, ha nyer. Schröder egyetértett Orbánnal, és azt mondta, hogy „Európa nagyhatalmainak követniük kellene Orbánt”. De a kezdeményezéseket nehéz lenne megvalósítani Németország és Franciaország nélkül.
Orbán Európáról alkotott véleménye alapvetően pesszimista. Ha Trump megegyezne Putyinnal, „Európa nem ülne az asztalnál” – mondta. Felszólította Macron francia elnököt és Scholz német kancellárt, hogy tárgyaljanak Moszkvával. „De siessenek” – mondta Orbán. Az amerikai választások után már túl késő lehet.