A globalizált világnak számos előnye van: az országok közötti távolságok gyorsan leküzdhetők, az áruk pedig világméretű hálózatban szállíthatók. A rövid távolságok azonban azt is jelentik, hogy a potenciális kórokozók gyorsan terjedhetnek.
Egy nemzetközi kutatócsoport nemrégiben felfedezte, hogy az elmúlt években megnőtt a repülőtéri és a poggyászmalária megbetegedések száma Európában. A 2018 és 2022 közötti időszakban mindkét fertőzéstípus több mint 140 esetet regisztráltak. Ez a szám a 2000 óta regisztrált esetek harmadát jelenti.
A legtöbb repülőtéri maláriás esetet Franciaországból (52), Belgiumból (19) és Németországból (9) jelentették. A betegek nemzetközi repülőtéren dolgoztak vagy annak közelében éltek, és aránytalanul nagy arányban voltak érintettek a férfiak.
A repülőtéri malária esetében a fertőzés a behurcolt fertőző szúnyogok révén történik – akár a repülőgépen, akár a repülőtéren vagy annak közvetlen közelében. Az érintett emberek tehát nem olyan országban fertőződnek meg, ahol a malária jellemzően előfordul. A betegség elsősorban a trópusi éghajlati övezetekben, valamint Afrika, Ázsia, Közép- és Dél-Amerika, valamint a Közel-Kelet nagy területein fordul elő.
A poggyászmalária megbetegedések ritkábbak – az ötéves vizsgálati időszak alatt mindössze 32 esetet regisztráltak. Ezeket a betegeket bőröndökön vagy csomagokon keresztül behurcolt szúnyogok fertőzték meg. Franciaországban 23, Olaszországban és Németországban pedig három-három esetet jelentettek.
A 133 ismert kimenetelű esetből 124 beteg teljesen felépült. Kilenc ember meghalt. Ezek főként az 50-es éveik végén járó emberek voltak.
Az esetek számának növekedése ellen a szakértők arra kérik a légitársaságokat, hogy tartsák be az Egészségügyi Világszervezet (WHO) fertőtlenítési eljárásait. Ezek közé tartozik az utastér növényvédő szerekkel való permetezése, beleértve a mosdóhelyiségeket és a raktérben lévő helyiségeket is. A tudósok arra is felhívják az orvosok figyelmét, hogy a megmagyarázhatatlan láz esetén vegyék figyelembe a maláriát, még akkor is, ha nem történt utazás.
A betegséget általában egy fertőzött nőstény, az Anopheles-szúnyog csípése közvetíti. Tavaly a betegség világszerte több mint 400 000 ember halálát okozta, főként öt év alatti gyermekekét és terhes nőkét.