A CIA által titkosítás alól feloldott, megdöbbentő dokumentumokból kiderült, hogy küldetésük célja Adolf Hitler felkutatása volt. 10 évvel a halála után. A CIA archívumából származó több jelentés szerint az 1950-es években Dél-Amerikában dolgozó ügynökök meg voltak győződve arról, hogy a nemzetiszocialista diktátor még mindig életben van. Csak megváltoztatta a nevét, hogy elkerülje az igazságszolgáltatást.
Az egyik ügynök még azt is állította, hogy Kolumbiában sikerült találnia egy fényképet, amelyen egy férfi látható, aki hasonlít a hírhedt náci főnökre.
Annak ellenére, hogy a szövetséges csapatok egy elégett holttestet találtak, ami arra utal, hogy Hitler 1945 áprilisában öngyilkosságot követett el egy német bunkerben, a 2020-ban titkosítás alól feloldott dokumentumokból kiderült, hogy az amerikai hírszerzés tisztviselői még sok hónappal a második világháború vége után is próbálták megtalálni „argentin rejtekhelyét”.
A következő évtizedben ez a keresés nem ért véget. A CIA még 1955-ben is tárgyalt olyan informátorokkal, akik állítólag tudtak Hitler titkos szökéséről – számolt be a Daily Mail.
Bár úgy tűnik, hogy nyomok 1955 novemberében megszakadtak, egy Argentínában tett megdöbbentő bejelentés most újra felpezsdítette az ügyet. Márciusban Javier Milay argentin elnök elrendelte, hogy kormánya oldja fel a titkosítás alól a második világháború után menedéket kérő és az ország védelme alatt álló nácikról szóló összes dokumentumot.
80 évvel ezelőtt Argentína hírhedt menedékhelye lett a háborús bűnökért járó büntetés elől menekülő egykori náci párttagoknak. Most a feloldott titkosítású dokumentumok tovább bővíthetik a CIA hírhedt, megoldatlan ügyének rejtélyét.
A feltárt dokumentumok leírják, hogy az amerikai hadügyminisztérium hogyan küldött információt az FBI-nak arról, hogy Hitlernek titkos búvóhelye lehet az argentin La Falda egyik gyógyszállójában. Egy 1945 októberi dossziéból kiderült, hogy a szálloda tulajdonosai a náci párt erős támogatói voltak. Pénzzel támogatták Joseph Goebbels náci propagandafőnököt, és Hitler közeli barátainak számítottak. Az amerikai hírszerzés szerint Hitler soha nem felejtette el ennek a családnak a nácik iránti elkötelezettségét. Sőt, németországi nyaralásai során ugyanabban a szállodában lakott velük.
Az amerikai hadügyminisztérium akkor közölte az FBI-al, hogy fennállt a lehetősége annak, hogy Hitler ebben a szállodában fog lakni, ha Németország elveszíti a második világháborút, vagy ha leváltják a náci vezetőről.
Míg a győztesek Berlinben megtalálták Hitler elszenesedett maradványait, egy másik, 2020-ban közzétett CIA-dokumentumban egy olyan fénykép volt látható, amelyen a náci vezérnek vélt férfi egy barátjával ült Kolumbiában 1954-ben.
Az 1955. október 3-án keltezett jelentésből kiderült, hogy a CHIMELODY-3 néven ismert informátor beszélt egy bizalmas barátjával, aki Hitler alatt szolgált Európában, és a venezuelai Maracaibóba menekült. Ez a barát elmondta, hogy egy Philippe Citroen nevű férfi, egy volt SS-katona azt állította, hogy Hitler még mindig él, ráadásul Kolumbiában.
CHIMELODY-3 egyik, meg nem nevezett barátja 1955. szeptember 28-án diszkréten el tudta lopni a fényképet. Ezen az anyagon a Hitlernek hitt férfit „Adolf Schrittelmajor” néven azonosították. Az említett Citroen mellett egy padon ülve fényképezték le a kolumbiai Tunxában. A jelentésben az is szerepel, hogy egykori náci katonák azt állították, hogy Hitler végül 1955 januárjában Argentínába költözött.
Mire az amerikai hírszerzés ügynökei hozzájutottak a fényképhez és másolatokat készítettek, a második világháború már egy évtizede véget ért. A nácik úgy gondolták, hogy ez mentességet biztosít számukra a büntetőeljárás alól.
„Philip Citroen megjegyezte, hogy mivel tíz év telt el a második világháború vége óta, a szövetségesek már nem tudják Hitlert háborús bűnösként felelősségre vonni” – áll a dokumentumban.
Az SS-katona állításai ellenére az amerikai ügynökök továbbra is vadásztak Hitlerre, bár a hírszerzés szkeptikusai „fantáziálásnak” nevezték a fényképet.
1955. november 4-én a washingtoni hírszerzési központ engedélyezte, hogy az ügynökök felvegyék a kapcsolatot egy, az aktában „GIRELLA” néven szereplő férfival. Azért, hogy tovább vizsgálják „Adolf Schrittelmajor” 1955 előtti kolumbiai múltját. Ugyanez a titkos dokumentum azonban, amelyet a dél-amerikai ügynökökhöz eljuttattak, azt is javasolta, hogy ejtsék az ügyet.
„Az az érzésünk, hogy nagy erőfeszítéseket lehet erre az ügyre fordítani. De kevés a valószínűsége annak, hogy bármi konkrétumot állapítanak meg” – ismerték el a hírszerzés illetékesei.
Argentína döntése, hogy követi Amerika példáját a régi akták titkosításának feloldásában, hamarosan még több információt tárhat fel náci kapcsolatokról Dél-Amerikában.