Donald Trump amerikai elnök január 23-án elrendelte, hogy készítsenek terveket a John F. Kennedy, Robert F. Kennedy és Martin Luther King elleni merényletek minden aktájának nyilvánossá hozatalára.
„Az emberek évtizedek óta erre várnak. És most végre minden kiderül” – mondta csütörtökön Trump az Ovális Irodában tartott sajtótájékoztatón. A végzés arra utasítja a legfőbb kormányzati tisztségviselőket, hogy 15 napon belül mutassanak be egy tervet az akták titkosításának feloldására. Ez azonban korántsem biztos, hogy megvalósul – adta hírül a BBC.
John F. Kennedy amerikai elnököt 1963-ban ölték meg Dallasban. Testvérét, Robert F. Kennedyt pedig, miközben épp egy kampányúton járt, 1968-ban gyilkolták meg. Mindössze két hónappal azután, hogy Martin Luther Kinget, az USA legnevesebb polgárjogi mozgalmainak vezetőjét lelőtték Memphisben. A nyomozással kapcsolatos iratok közül sokat az elmúlt években nyilvánosságra hoztak, de több ezer mindmáig titkosítva maradt. Aligha véletlenül.
John F. Kennedyt egy Lee Harwey Oswald nevű tengerészgyalogos veterán lőtte le, aki korábban a Szovjetunióba disszidált, majd visszatért az Államokba. Azonban továbbra is maradtak elvarratlan szálak, és sorra bukkantak elő az összeesküvés-elméletek a különböző politikusok, ügynökök, maffiák részvételéről. A közvélemény-kutatások évtizedek óta azt mutatják, hogy az amerikaiak többsége nem hiszi el, hogy a tengerészgyalogos egyedül követte el a merényletet.
Trump első ciklusában ígéretet tett arra, hogy minden dokumentumot nyilvánosságra hoz, de visszalépett ígéretétől, miután az FBI és a CIA tisztviselői meggyőzték, hogy néhányat ezek közül továbbra is tartsanak titokban. A mostani végrehajtási rendelet azonban kijelenti, hogy „a titokban tartás nem áll összhangban a köz érdekével”. A titkok feltárása sok embert, hivatalt sodorhat veszélybe.
„Szándéknyilatkozatként nagyszerű, hogy az elnök írásban is megerősítette ígéretét. Ez fontos. De a megvalósításon múlik minden. Ez a folyamat még csak most kezdődik, és egyáltalán nem világos, hogyan fogják végrehajtani” – fejezte ki aggodalmát Jefferson Morley, a Washington Post egykori újságírója.
A csütörtöki ceremónián a Fehér Házban Trump azt kérte, hogy a rendelet aláírására használt tollat adják át Robert F. Kennedy Jr.-nak, aki az új elnök egészségügyi miniszter-jelöltje.