Hanyecz László valószínűleg a Bitcoin történetének legnagyobb lúzere. A magyar férfi történelmi jelentőségű üzletet ajánlott fel egy kriptorajongóknak szóló online fórumon, ami akkor még rendkívül szűk körnek számított: Hajlandó volt 10 000 bitcoint elcserélni két pizzáért.
Ami akkor 41 dollárnak felelt meg, az ma már több mint egymilliárd dollárt érne, tekintve a robbanásszerűen emelkedő árakat. A hét közepére a Bitcoin már túlszárnyalta a korábbi 110 000 dolláros rekordot. A családapa anélkül, hogy észrevette volna, egy vagyont tett le az asztalra.
„Legyen a pizzán hagyma, paprika, kolbász, gomba, paradicsom, paprika (…) semmi fura halas feltét vagy ilyesmi. De egy margherita pizzát is elfogadok érte” – írta Hanyecz 2010. május 18-án.. Hozzátette: „Két nagyot, ha lehet, hogy másnapra is maradjon valami”.
Csak három nap múlva jelentkezett valaki
Ezután három napig nem történt semmi, és a Bitcoin-úttörő azon gondolkodott, hogy nem kell-e emelnie az árat. „Szóval senki sem akar nekem pizzát venni? Túl alacsony az általam kínált Bitcoin-mennyiség?” – írta.
2010. május 22-én azonban Hanyecz történelmi dolgot jelentett be. Egy másik kaliforniai Bitcoin-rajongó két pizzát fizetett ki a Papa John’s láncból a kriptovalutáért cserébe – írja a krone.at.
A tranzakció volt az első ismert, bitcoinnal végrehajtott mindennapi tranzakció, és azóta „Crypto Pizza Day”-ként ünneplik. Az akkor 19 éves Jeremy Sturdivant rendelte meg a finomságokat, és váltotta be a digitális valutát.
Az árak ezután felrobbantak
15 év alatt a Bitcoin az egekbe szökött – az akkori 42 centes szeletenkénti árról több mint 110 000 amerikai dollárra. Hanyecz tragikus úttörőnek számít a kriptopiacon belül. Az évek során megpróbálta igazolni a vásárlását: „Úgy értem, az emberek mondhatják, hogy hülye vagyok, de akkoriban nagyszerű üzlet volt” – írta a Bitcoin üzenőfalán. „Nem hiszem, hogy bárki is tudhatta volna, hogy úgy fog beütni, ahogy beütött”.
Ami különösen keserű, hogy valószínűleg sokkal többet fektetett be a pizzába. A Forbes című üzleti magazinnak 2019-ben adott interjújában Hanyecz elárulta, hogy 100 ezer Bitcoint cserélt el a két pizzára, amit akkoriban még könnyebb volt előállítani („bányászni”).
Mi történt a vagyonnal?
Hanyecz az elmúlt években nagyrészt visszavonult a nyilvánosság elől; a Forbes szerint a tárcájában – a kriptovaluták tárcájában – már nincs Bitcoin. És mi a helyzet Jeremy Sturdivant-tal, aki elfogadta az évszázad üzletét?
A 34 éves férfi sem milliárdos. Fiatalkori meggondolatlanságában 400 dolláros számítógépes játékokra költötte kriptokincsét. Ez tízszerese annak, amit a pizzákra költött. Ezt ma is sikerként könyveli el: „A Bitcoin mint fizetőeszköz arra való, hogy elköltsük”.