A képviselő és professzor kockázatok nélkül előreszaladt. Donald Trumpot jelölte a jövő évi, 1925-ös Nobel-békedíjra a Volodimir Zelenszkij ukrán elnök mögött álló Nép Szolgája párt képviselője, Andrij Merezsko. Az ukrán törvényhozás külügyi bizottságának elnöke a jelölőlevelében az Index értesülései szerint leírta, hogy az Egyesült Államok leendő államfője volt az első, aki haditechnikával támogatta Ukrajnát. Kiemelte, hogy a levelét nemcsak mint képviselő írta alá, hanem jogászprofesszorként is. „A Nobel-bizottság szabályai szerint professzorok is állíthatnak jelölteket” – magyarázta.
Trump állítólag megérdemli
Döntését azzal indokolta, hogy a leendő amerikai elnök előző elnöki ciklusa során kiemelkedő diplomáciai eredményeket ért el. Ukrajna katonai képességeinek megerősítéséért, valamint abban a reményben jelölte a díjra, hogy a leendő amerikai elnök európai béketeremtési terve a nemzetközi jogon fog alapulni. „Először is, Donald Trump az első elnöki ciklusa során hozzájárult az úgynevezett Ábrahám-egyezmények megkötéséhez, ami nagyon jelentős diplomáciai teljesítmény volt. Másodszor, véleményem szerint Trump jelentős mértékben hozzájárult az orosz agresszió elleni küzdelemhez és megerősítette Ukrajna katonai képességeit. Valójában Trump volt az első amerikai elnök, aki haditechnikai segítséget nyújtott Ukrajnának” – mondta el a politikus.
A leendő elnök is nagy bejelentéseket tett
Mindezzel párhuzamosan Trump a közösségi oldalán jelentette be, hogy Keith Kellogg nyugalmazott tábornok lesz az ukrajnai és oroszországi különmegbízottja. „Nagy örömmel jelölöm Keith Kellogg tábornokot elnöki asszisztensnek, valamint az ukrajnai és oroszországi különmegbízottnak. Keith kiemelkedő katonai és üzleti karriert futott be, többek között az első kormányomban is rendkívül érzékeny nemzetbiztonsági feladatokat látott el. A kezdetektől fogva velem volt! Együtt biztosítjuk a békét az erőn keresztül, és újra biztonságossá tesszük Amerikát és a világot” – olvasható a bejegyzésben.
Kellogg nyugalmazott altábornagy egyébként a vietnámi háborúban szolgált, és 2017-2021 között Mike Pence alelnök irodájában dolgozott, mint nemzetbiztonsági tanácsadó. Közreműködött egy újabb ukrajnai „béketerv” kidolgozásában is. A terv szerint megvonnák a katonai segélyt Ukrajnától, ha az ország elutasítja a béketárgyalásokat, Moszkvát pedig figyelmeztetné, hogy a tárgyalások megtagadása a Kijevnek nyújtott támogatás növekedéséhez vezetne. Céljuk az, hogy a béketárgyalások a frontvonal de facto befagyasztásához vezessenek. Javasolta, hogy a NATO azon tagállamait, amelyek GDP-jük kevesebb mint 2 százalékát költik védelemre, a Washingtoni Szerződés 5. cikke szerinti kollektív védelmi garanciák visszavonásával büntessék – írja az Index.