A tervek szerint minden olyan vállalatot, amely az EU-ban adózik és éves forgalma meghaladja az 50 millió eurót, új uniós adóval sújtanának.
Svédország ellenzi
Emellett a dohányosok sem ússzák meg, ugyanis Brüsszel közvetlen részesedést követelne a tagállami dohányadóból. Ez automatikusan adóemeléseket jelentene a dohánytermékekre. A Bild exkluzív riportja szerint emiatt jelentős áremelkedés várható, amit végső soron a fogyasztók fizetnek meg.
Svédország már most elutasította a tervet. A svéd pénzügyminisztérium leszögezte: Ursula von der Leyen egyetlen centet sem kap a dohányadóból, beleértve a népszerű rágódohányt és az ízesített nikotintartalmú „fehér snus”-t sem. A svédek határozottan elutasítják a nikotintermékek adójának radikális emelését és azt, hogy ezekből a bevételekből Brüsszel részesüljön.
Komolytalan!
A nagyvállalatokra vonatkozó különadó is komoly felháborodást váltott ki. Kritikusai szerint az EU ezzel önellentmondásba keveredik, hiszen hivatalosan a kontinens cégeinek versenyképességét kívánja erősíteni, miközben extra adókkal sújtja őket.
Markus Ferber európai parlamenti képviselő szerint ez a javaslat teljesen komolytalan, és tovább gyengíti az európai vállalatokat a nemzetközi piacon. Emellett súlyos problémát jelent, hogy az új adókat a Parlament megkerülésével vetnék ki.
A háttérben az EU pénzügyi helyzete áll
A koronavírus-járvány alatt felvett hitelek törlesztésére van szükség, miközben a magas kamatok miatt az adósságteher folyamatosan nő. Brüsszel ezért nemcsak a dohányt, hanem az alkoholt, a cukrot és a harmadik országokból érkező csomagokat is megadóztatná.
Az Európai Adófizetők Szövetsége is élesen bírálta a terveket. Elnökük, Michael Jäger szerint az egész terv lényege, hogy végső soron ismét az adófizetők állják a számlát, miközben Brüsszel nem tesz semmit az adminisztrációs költségek csökkentése vagy a kiadási prioritások átalakítása érdekében.