Josep Borrell uniós vezető diplomata bejelentette, hogy bojkottálja a Magyarország által tervezett budapesti külügyminiszteri találkozót, reagálva Orbán Viktor moszkvai és pekingi útjára. A spanyol miniszter Brüsszelben bejelentette, hogy ehelyett a nyári szünet vége után Brüsszelben tartandó találkozóra hívja meg a külügyminisztereket.
Sok miniszter ellenzi Borrell bojkottját
A külügyminiszterek hétfői brüsszeli találkozóján a résztvevők egész sora szólalt fel Borrell bojkottálási javaslata ellen, amelyet a soros magyar EU-elnökség tulajdonképpen augusztus végén Budapesten akart megszervezni. Xavier Bettel luxemburgi külügyminiszter például nonszensznek nevezte a helyzetet, és amellett kampányolt, hogy Budapestre kell utazni, és egyértelműen ki kell fejezni a véleményünket a magyar kormánynak. Olyan országok, mint Spanyolország és Szlovénia szintén egyértelműen ellenezték a Borrell-javaslatot.
Diplomaták szerint Annalena Baerbock német külügyminiszter, valamint olyan országok képviselői, mint Franciaország és Olaszország a színfalak mögött hasonlóan nyilatkoztak. A másik oldalon azonban olyan északkelet-európai országok álltak, mint Lengyelország. Litvánia és Svédország már napokkal ezelőtt bejelentette, hogy Orbán egyoldalú lépésére válaszul átmenetileg nem küldenek minisztereket Magyarországra megbeszélésekre.
A vita már napok óta tart
Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter szerint hétfőn röviden kompromisszumos javaslatot tettek arra, hogy a Magyarország által tervezett külügyminiszteri találkozót az Oroszország által támadott Ukrajnában rendezzék meg. Ez azonban meghiúsult, mert Magyarországnak beleegyezését kellett volna adnia.
Orbán Viktor Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, Hszi Csin-ping kínai állam- és pártvezetővel és Donald Trump volt amerikai elnökkel való találkozójára adott lehetséges uniós reakciókról napok óta folynak a tárgyalások.
Orbán „békemisszióról” beszél
Borrell „teljesen elfogadhatatlannak” nevezte Orbán fellépését a külügyminiszterek találkozóján, és emlékeztetett az uniós szerződésekben rögzített lojális együttműködés elvére, amely szerint az unió és a tagállamok támogatják egymást. Utalt Szijjártó Péter külügyminiszter nyilatkozataira is. Szijjártó az ENSZ Biztonsági Tanácsában nemrég tartott beszédében azt a benyomást keltette, hogy az EU politikájával és fegyverszállításaival táplálja az ukrajnai háborút – írja a blick.ch.
Orbán már régóta azon a véleményen van, hogy az EU és a Nato politikai kurzusa a háború Ukrajnán túli kiterjesztéséhez vezethet. Ukrajna szempontjából azonban a tárgyalások értelmetlenek mindaddig, amíg Oroszország nem mutat hajlandóságot a megszállt területekről való kivonulásra.