A benyújtott indítványban a szervezet azzal érvelt, hogy az állatok élőhelye a klímaváltozásnak köszönhetően egyre szűkül, miközben továbbra is óriási az orvvadászok fenyegetése – hívta fel a figyelmet a CNN.
Amennyiben elfogadják az indítványt, úgy ez lesz az első alkalom, hogy a zsiráf több alfaja is az amerikai veszélyeztetett állatokról szóló törvény védelmében fog részesülni. A hatályos törvény a lap beszámolója szerint az alapján osztályozza az állatfajokat, hogy mennyire állnak a kihalás szélén. Így a Természetvédelmi Világörökség Vörös Listájával ellentétben pont a veszélyeztetett besorolás számít a legsúlyosabbnak. Ezt előzi meg a fenyegetett kategória.
Sokakban felmerülhet ezen a ponton a kérdés, miszerint az USA-ban mi szükség van a zsiráfok védelmét szolgáló törvényre, miközben ezek az állatok Afrikában őshonosak. Ennek oka egy 2018-as jelentés, miszerint az Egyesült Államokban kiterjedt piaca van a zsiráfok részeiből készült ereklyéknek. Ilyen a zsiráfbőr csizma, a csontjukból faragott kések, valamint a zsiráfszőr szőnyegek és párnák. Éppen ezért rengeteg amerikai vadász utazik Afrikába, hogy ott kilője a zsiráfokat, majd a testrészeiket hazavigye és eladja. Ennek akar most gátat szabni a rendelet. A vadvédelmi ügynökség a csádi zsiráfot, a szudáni zsiráfot és a núbiai zsiráfot sorolná a veszélyeztetett állatok közé. Így a fenyegetett kategóriába kerülnének a recés és a maszáj zsiráfok.
A Természetvédelmi Világszervezet egyébként az állatot a sebezhető fajok közé sorolja, de több alfaja is veszélyeztetett kategóriának számít.