A kis állat tetemét az óvoda területén észlelték, majd laboratóriumi vizsgálat igazolta, hogy az úgynevezett „European Bat Lyssavirus 2” (EBLV-2), vagyis denevéreredetű veszettségvírus volt jelen a szervezetében. Mivel nem zárható ki, hogy a gyerekek kapcsolatba kerültek az állattal, a hatóságok sürgősségi védőoltási kampányt indítottak.
A német Saalekreis járás tájékoztatása szerint 36 óvodás gyermek kapott megelőző védőoltást. Tíz család azonban visszautasította az oltást, és kilenc gyermeket más úton már elláttak. A fennmaradó családokat a hatóságok újra megpróbálják elérni és meggyőzni a beavatkozás fontosságáról.
A fertőzött denevér valószínűleg már régóta ott aludt a helyszínen, és hirtelen holtan esett le a mennyezetről, nem lehet kizárni, hogy néhány kíváncsi kisgyerek megérintette az állatot mielőtt a személyzet észrevette volna. Egyelőre nem jelentkeztek tünetek egyetlen érintettnél sem, de a szakemberek hangsúlyozzák: a veszettség csak a korai beavatkozás révén előzhető meg, ellenkező esetben szinte mindig halálos kimenetelű.
A Robert Koch Intézet szerint a veszettségvírus testnedvekkel, harapással, karmolással vagy nyálkahártyán keresztül terjedhet. A betegség tünetei általában csak napokkal vagy hetekkel a fertőzést követően jelentkeznek, és onnantól már gyógyíthatatlanok. Ezért rendkívül fontos a gyors cselekvés. Az egészségügyi hatóságok további oltásokat terveznek, melyeket a klinikán végeznek majd el – írja a Heute.
Jelenleg egyetlen gyermeknél sem jelentkeztek tünetek, és fertőzéses esetet sem regisztráltak. A járványügyi hatóságok mindenesetre arra kérik az érintett szülőket, hogy vegyék komolyan a helyzetet, és ne utasítsák el az ajánlott kezelést.
Az eset ismét felhívja a figyelmet arra, hogy bár a klasszikus veszettség eltűnt Európa nagy részén, a denevérekkel kapcsolatos fertőzésveszély valós, és különösen gyerekek esetében fokozott óvatosságra van szükség.