2025. November 13.   |   Szilvia napja

Hirdetés

Holnap nagy lekapcsolás lesz a Balatonnál és a Velencei-tónál

Illusztráció / Fotó: Unsplash
Illusztráció / Fotó: Unsplash
2025. november 1-jétől egészen a jövő évi szezonkezdésig – 2026. áprilisáig – nem üzemelnek majd a viharjelző rendszerek a tavak partjainál.

Hirdetés

Ahogy már megszokhattuk az évek során, idén is április 1-jén vette kezdetét a tavi viharjelzési szezon. A balatoni viharjelző szolgálat 1934. július 8-án indult, így immár 91 éve figyelmezteti az embereket a veszélyekre és ad tájékoztatást a vízi időjárásról.

A szokásoknak megfelelően 2025-ben is október 31-ig tart a legnagyobb tavainknál, azaz a Balatonnál, a Velencei-tónál, a Tisza-tónál és a Fertő-tónál a viharjelző szezon. November 1-jétől öt hónapon keresztül ne keressük a tavak partjain felvillanó fényeket – írja az Időkép.

A 92. viharjelző szezon 2026. április 1-jén kezdődik a legnagyobb tavainknál. A HungaroMet adja ki a viharjelzéseket a Siófoki Viharjelző Obszervatórium szakmai felügyelete mellett, míg a Fertő-tónál az osztrák meteorológiai szolgálat működteti a rendszert. A riasztást a BM OKF fényjelző rendszere biztosítja.

Tudta? Az érintett tavaknál a Katasztrófavédelem által üzemeltetett viharjelző lámpák mutatják az érvényes jelzési fokozatot. Elsőfokú viharjelzés – vagyis percenként 45 sárga fényű fényfelvillanás – esetén a várható maximális széllökések 40-60 km/h sebességet érhetnek el. Ekkor a vízben csak a parttól számított 500 méteren belül szabad tartózkodni. Másodfokú viharjelzés – azaz percenként 90 sárga fényű fényfelvillanás – esetén a maximális széllökések sebessége meghaladhatja a 60 km/h-t, ami azt jelenti, hogy ilyenkor tilos a vízben tartózkodni. (via)

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés