A Democracy Perceptions Index minden évben rögzíti a demokráciához, a geopolitikához és a globális szereplőkhöz való globális hozzáállást. A 2025-ös évben 100 országban 110 000 embert kérdeztek meg. Először fordult elő, hogy Kína nagyobb népszerűségnek örvend a válaszadók körében, mint az USA.
A felmérést azt követően végezték, hogy Donald Trump és kormánya számos szövetségesét megsértette a vámokkal. Az áprilisban bejelentett vámok globális felháborodást váltottak ki. Emellett a fenyegetések és megjegyzések az egyes országokkal, például Kanadával és Dániával való kapcsolatok megromlásához vezettek.
Az indexből kiderül: A globális válaszadók többsége összességében negatív képet alkot az USA-ról. Ez a tavalyi évhez képest erőteljes csökkenést jelent. Ezzel szemben Kína javított a világ megítélésén – először előzte meg az USA-t.
Európában megoszlanak a vélemények. Míg Kelet-Európa túlnyomórészt az USA-t részesíti előnyben Kínával szemben, addig a kontinens többi részén a két szuperhatalom népszerűtlensége viszonylag kiegyenlített. Úgy tűnik, Kína csak valamivel kevésbé népszerűtlen, mint az USA – írja a Heute.
Az USA globális megítélése alig előzi meg Oroszországét. Az ukrajnai invázió óta Oroszország megítélése kissé emelkedett. Iránnak van a legrosszabb megítélése. Főellensége azonban a sarkában van. Izrael hírneve szenved, különösen a Közel-Keleten és Dél-Ázsiában. De még az európai országokban is csökkent Izrael népszerűsége tavaly.
A tanulmány az országok hírneve mellett a vezetőik hírnevét is vizsgálja. Itt Donald Trump messze az utolsó helyen áll a népszerűség tekintetében. A válaszadók 57 százaléka negatívan ítéli meg az amerikai elnököt. Trumpot Putyin követi, akit 49 százalék lát negatívan. Hszi Csin-pinget csak 31 százalék látja negatívan.
A kérdésben nemcsak politikai, hanem kulturális és gazdasági véleményformálók is részt vettek. Elon Musk és Kim Kardashian az egyértelmű vesztesek közé tartoztak, a válaszadók több mint 40 százaléka negatívan értékelte őket. Angelina Jolie színésznő viszont 51 százalékkal a legnagyobb népszerűségnek örvend a választható személyiségek közül.
A felmérés nem csak az USA és Trump számára szállít rossz híreket. A felmérésből az is kiderül, hogy a közvélemény meglehetősen rosszul ítéli meg az európai demokráciát. A polgárok átlagosan csak közepesen jónak ítélik meg kormányaikat az olyan kulcsfontosságú demokratikus alapelvek megvalósításában, mint a szólásszabadság, a jogállamiság és az átlátható választások.