ACNEWS

Vírus lehet az oka, ha boldogtalannak érzed magad  

Boldogtalan Fotó: pixabay
Boldogtalan Fotó: pixabay
Amerikai kutatók felfedezték, hogy a Sars-CoV-2 képes megállítani a dopamin felszabadulását az agyban. A következmény az érintettek számára: boldogtalanság, depresszív hangulat.
Hirdetés
Ad image

A dopamin egy olyan neurotranszmitter, amely hozzájárul a pozitív érzésekhez, például az életörömhöz és a bátorsághoz. Elősegíti a lelki lendületet, és a koordinációval és a finommotoros képességekkel is összefüggésbe hozható. A dopamin főként a középagyban termelődik. A régiót ezért az agy egyik boldogságközpontjának tekintik. A Liuliu Yang, a New York-i Center for Genomic Health munkatársa által vezetett csoport most felfedezte, hogy a korona képes megfertőzni a dopamint termelő idegsejteket.

A kutatók megállapították, hogy a fertőzött idegsejtek leállították a dopamin termelését, és gyulladást okozó kémiai jeleket küldtek. A Cell Stem Cell című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányuk szerint a dopamint termelő idegsejtek koronával való megfertőzése úgynevezett szeneszcenciához vezet. Ez azt jelenti, hogy a sejtek elveszítik növekedési és osztódási képességüket. Öregszenek.

Agyköd, koncentrációhiány, letargia és depresszió. Köztudott, hogy ezek a tünetek a koronafertőzés hosszú távú következményeiként jelentkezhetnek. A tanulmány eredményei most fontos támpontokat adhatnak a dopamin okozta hosszú Covid-tünetek további kutatásához. Különösen a terápiák kifejlesztése felé mutathatnak utat.

Az még nem ismert, hogy a dopamin neuronok szeneszcenciája mennyire elterjedt a koronavírusos betegeknél, és hányan szenvednek a klinikai hatásaitól. A Long Coviddal járó neurológiai tüneteket számos tényező befolyásolhatja egyszerre. A kutatók szerint a betegség lefolyása és a beteg genetikai hajlamai is szerepet játszanak.

A kutatók egy speciális, nagy áteresztőképességű szűrésnek nevezett automatizált vizsgálati eljárás segítségével három olyan létező gyógyszert azonosítottak, amelyek segíthetnek a dopamin neuronok öregedéssel szembeni védelmében. Ezek a riluzol, az ALS (amyotrófiás laterálszklerózis) idegbetegség kezelésére szolgáló gyógyszer, a metformin nevű cukorbetegség elleni gyógyszer és az imatinib nevű kemoterápiás gyógyszer. A gyógyszerekkel kapcsolatos további vizsgálatoknak most azt kell megmutatniuk, hogyan lehet megállítani a dopamintermelő idegsejtek öregedését.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés