Színházi komédiának lehettek részesei a hallgatók április 3-án a Fővárosi Ítélőtáblán. A magyar alvilág történetének egyik legkomolyabb emberölési ügyében zajlik másodfokon a tárgyalás, melynek célja, hogy pont kerüljön egy szövevényes, lezáratlan eset végére és kiderüljön: ki volt a Fenyő-gyilkosság felbujtója.
Amint azt az AcNews is megírta, az április 1-jei tárgyalási napot Portik Tamás védőjének hiányában el kellett napolni. Így csütörtökön második nekifutásra álltak bíróság elé a vádlottak. A Fővárosi Ítélőtábla még kedden döntött arról, hogy a Portik által alig 24 órával korábban menesztett ügyvédet, dr. Szikinger Istvánt újra kirendelik mellé, ezzel biztosítva a védelem folytonosságát.
Az Index cikkéből most azonban kiderült, a csütörtöki ülés sem indult simán. Dr. Szikinger szerda este ugyanis hivatalos úton kérte kirendelésének visszavonását, mivel szerinte törvénysértő módon rendelték ki. A védő Portik Tamás mellől, a bv-intézetből jelentkezett be és jelezte: nem fogadják el a kirendelést. Az ügyészség azonban nem találta megalapozottnak az érvelést, így a bíró ezúttal sem adott helyt a kérelemnek. A döntést Portik és ügyvédje is megtámadták. A kérdésben végső soron a Kúria hoz majd határozatot – a tárgyalás azonban ennek ellenére folytatódott.
„István, olvasd fel! Én nem válaszolok a bírónak” – mondta dacos óvodás módjára ügyvédjének Portik, majd elhallgatott, és a továbbiakban nem volt hajlandó válaszolni a neki feltett kérdésekre.
Miután dr. Rédei Géza bíró elutasította Gyárfás Tamás bizonyítási indítványát, a per az ügyész perbeszédével folytatódott. Dr. Jankó Cecília ügyész hangsúlyozta: több mint húsz év után már időszerű lenne, hogy jogerős ítélet szülessen az eredménytelenül húzódó ügyben.
A vádbeszéd ugyanakkor nem csupán Portik szerepére tért ki. Részletesen elemezte Gyárfás Tamás védekezését is, majd sorra cáfolta azokat. Szó esett albán gyanúsítottakról, a Princz Gábor elleni nyomozásról, valamint olyan rendőrökről is, akiket elfogultsággal vádolt a védelem.
Mint ismert, Gyárfást első fokon hét év szabadságvesztésre ítélték, de a fellebbviteli főügyészség ennél szigorúbb ítéletet kért rá: legalább tíz évet, mivel a vádlott tette 10–20 évig terjedő büntetéssel is sújtható.
Az ügyész perbeszédét – amely már bő egy órája tartott – egy rövid, de annál váratlanabb áramszünet szakította félbe. Ez pedig éppen elég volt ahhoz, hogy a videókapcsolat megszakadjon Portik Tamás és az ítélőtábla között. Ezért a bíróság kénytelen volt szünetet elrendelni.
A tárgyalás jövő héten folytatódik. Egy hét múlva, április 10-én pedig jogerős ítélet születhet az évszázad egyik legszövevényesebb alvilági ügyében.