Ukrajna teljes körű vizsgálatot folytat Sebestyén József halála ügyében, amit az elnöki hivatal koordinál. Korábban a magyar kormány kérte, hogy az EU emberi jogi szankciós listájára kerüljenek azok az ukrán vezetők, akik felelősek lehetnek a történtekért. Három, meg nem nevezett vezetőt ki is tiltottak Magyarországról.
Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója szerint Ukrajna számára politikailag nem kedvező, ha a vizsgálat eredményeként kiderülne, hogy a területi toborzóközpont munkatársai hibáztak vagy erőszakot alkalmaztak. Bár az erőszakos toborzás Ukrajnában régóta ismert probléma, több ügyben is születtek már elmarasztaló döntések.
A szakértő szerint az ukrán kormány most két irány között lavírozik: egyrészt meg akarja mutatni az EU felé, hogy a jogállamiság működik, másrészt viszont belpolitikailag igyekszik kisebbíteni az ügy súlyát, és Magyarországot próbálja beállítani fő felelősként. Bendarzsevszkij emlékeztetett, az ukrán belpolitikai kommunikációban visszatérő elem, hogy Magyarország oroszbarát álláspontot képvisel, akadályozza Ukrajna uniós csatlakozását, sőt, a korábbi kémbotrány is ebbe a narratívába illeszkedik – írja az Infostart.
Bendarzsevszkij Anton szerint árulkodó, hogy Volodimir Zelenszkij elnök külön vizsgálatot rendelt el az ügyben, mert eddig azzal érveltek, hogy Ukrajna már folytatott a fegyveres erőknél egy vizsgálatot, és azt állapította meg, hogy nem történt semmilyen törvénytelen dolog, minden megfelelően zajlott le Sebestyén József mozgósításakor.
„Ehhez képest most egy újabb vizsgálattal azt demonstrálják, hogy az a vizsgálat nem volt elég alapos vagy megfelelő”
– idézi a lap a szakértőt.
Bendarzsevszkij szerint ez az ügy önmagában nem rontja tovább a magyar–ukrán kapcsolatokat, mivel azok már most is mélyponton vannak a kémbotrány óta.