ACNEWS

Száz halott szerveit lopták el a pécsi klinikán

Illusztráció / Kép: Pexels
Illusztráció / Kép: Pexels
Egy szakorvost és egy boncmestert marasztalt el a bíróság, mert engedély nélkül, titokban operálták ki halottak szerveit. Az ítélet nem jogerős.
Hirdetés
Ad image

Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a Pécsi Törvényszék az úgynevezett sziklacsont-ügy két vádlottját – számolt be a népszava. A 2020-ban indult büntetőeljárásra az adott okot, hogy kiderült, a Pécsi Tudományegyetem fülészeti klinikáján úgynevezett sziklacsontokat távolítottak el az elhunytak testéből. A büntetőper elsőrendű vádlottja a klinika 67 esztendős fül-orr-gégész szakorvosa, aki 2011 és 2021 között igazgatóként irányította az intézményt. A nemzetközi tekintélyű orvost számos, a hallást forradalmi módon javító műtéti eljárás meghonosítójaként tartják számon. A másodrendű vádlott egy boncmester, aki az egyetem patológiáján dolgozik, a harmadrendű vádlott egy másik fül-orr-gégész szakorvos.

A szerdán kihirdetett elsőfokú ítélet felmentette a harmadrendű vádlottat, a volt igazgatót és a boncmestert viszont egészségügyi szolgáltató alkalmazottja által, foglalkozás körében elkövetett emberi test tiltott felhasználásának bűntettében marasztalta el. A bíróság határozata szerint a boncmester – az elsőrendű vádlott szóbeli kérésére – 100 sziklacsontot távolított el a hamvasztásra váró halottakból.

A sziklacsont a halánték egyik csontja, mögötte helyezkedik el az ember halló- és egyensúlyozó szerve. E csontra azért volt szüksége az elsőrendű vádlottnak, hogy azokon az orvostanhallgatók és a szakorvosok műtéti fogásokat gyakorolhassanak. Az igazgató vezetése alatt állt továbbá az egyetem egyik alapítványa, amely 2019-ben hazai és külföldi orvosoknak indított egy kurzust. Ennek keretében – többek között – a sziklacsont fúrását gyakorolták.

A szemléltető eszközként felhasznált emberi szervek eltávolítására hivatalos eljárás mellőzésével került sor. Elmaradt azok hivatalos levélben történő megrendelése a patológiai intézettől, sőt, eltávolításuk nem patológus szakorvos felügyelete mellett zajlott. Természetesen nem készültek jegyzőkönyvek sem. Utóbbinak azért van jelentősége, mert a dokumentáció elmaradása elvben megteremti a szervkereskedelem lehetőségét. Persze szervkereskedésre jelen esetben sem került sor, hisz a csontokat oktatási-kutatási célokra használták fel. A vizsgálat megállapította, hogy a klinikaigazgató a száz csontért összesen 250 ezer forintot fizetett a boncmesternek.

A volt igazgatót a bíróság egy év 8 hónap börtönre és 1,6 millió forint pénzbüntetésre ítélte, a boncmesterre egy év 6 hónap szabadságvesztést és 250 ezer forint pénzbüntetést rótt ki. A törvényszék mindkét vádlott esetében felfüggesztette a szabadságvesztés végrehajtását. Az ítélet kihirdetése után az ügyészség és a másodrendű vádlott ügyvédje gondolkodási időt kért, az orvos pedig bejelentette, hogy fellebbez. Az eljárás a pécsi táblabíróságon folytatódik.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés