Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) augusztusban globális közegészségügyi vészhelyzetet hirdetett a majomhimlő terjedése miatt. Most pedig Németországban is kimutatták a vírus egy új változatát. Az érintett beteg külföldön fertőződhetett meg a Klád Ib variánssal, amit október 18-án mutattak ki a szervezetében. Miután a vírust szoros testi kontaktus során kapta el, így kicsi a kockázata a német lakosságra nézve. Az esetet Köln városában észlelték, a beteg egy 33 éves férfi, aki október 12-én került kórházba, később elkülönítették a többiektől. Európában először Svédországból jelentették augusztusban a majomhimlő Klád I vírusváltozat első megerősített, Afrikán kívüli esetét, a kontinensen továbbra is a Klád II változat a domináns.
Nálunk is megjelenhetett
Rusvai Miklós most arról beszélt az InfoRádióban, hogy a közeljövőben Magyarországon is elterjedhet a majomhimlő. De ennek az idejét nem lehet megjósolni. „Elképzelhető, hogy megjelenik, sőt azt mondanám, hogy valószínű. Attól függ, hogy milyen hosszú időtávban nézzük” – mondta a virológus. Kiemelte egyúttal, hogy importált esetek még számos országban előfordulhatnak. Az elmúlt fél évben ugyanis számos országban érkezett a vírusról bejelentés. Így Rusvai szerint statisztikailag nem szárható ki, hogy Magyarországon is megjelent. Ha nem is valószínű.
Kerüljük a szexturizmust
Egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy a betegség új variánsa Afrikában többféle megbetegedés mellett jelentős számban halálos áldozatokat is követel. A megfertőződött betegek 7-8 százaléka hunyt el. „Elsősorban gyerekek betegszenek meg, akik sérülékenyebbek és érzékenyebbek, az immunrendszerük kevésbé működik jól, ezért a kiskorúak között elég magas a halálozási arány Afrikában.” – fogalmazott. Elmondta, hogy fontos a megfelelő, hatékony higiéniai rendszabályok betartása, valamint lényeges, hogy ha a kontinensre látogatunk lehetőleg csak óvatosan érintkezzünk a helyi közösség tagjaival. Figyelmeztetett, hogy különösen veszélyes a szexturizmus, mert nagyon gyakori, hogy szexuális úton terjed tovább a vírus. „Ha valaki erdei állatból készült fogásokat eszik, esetleg nyers hússal találkozik vagy vásárol a piacon, akkor szintén megfertőződhet” – magyarázta a virológus.
Szerencsére azonban létezik a majomhimlő ellen vakcina, amiből stratégiai tartalék egész Európában rendelkezésre áll. Ezt az oltóanyagot azonban nem lehet csak úgy igényelni, kizárólag az országos tisztifőorvos engedélyével lehet felhasználni.