ACNEWS

Orbán disszertációja: odacsapott az Akadémia elnöke

MTA / Fotó: Shutterstock
MTA / Fotó: Shutterstock
Az ELTE tanszékvezetője után most az MTA elnöke, Freund Tamás is kifejtette véleményét Orbán Balázs doktori disszertációja körüli botrányról.
Hirdetés
Ad image

Freund Tamás a Magyar Nemzetnek reagált az Orbán Balázs doktori disszertációja körül kialakult vitára. Az MTA elnöke elmondta, hogy az akadémiának kötelessége annak érdekében fellépni, hogy a tudományos kérdésekben csak a tudomány képviselői és kizárólag tudományos szempontok alapján foglaljanak állást.

Az MTA feladata a tudományos élet megvédése

„Ennek az alapelvnek a tudományos fokozatok odaítélése esetén is csorbítatlanul érvényesülnie kell. A tudományos fokozatszerzésre politikai, világnézeti, vallási, etnikai és nemi hovatartozástól függetlenül biztosítani kell az esélyegyenlőséget minden arra jogosulttá váló kutató számára. A fokozat odaítéléséről méltányos eljárásban, kizárólag a jelölt és értekezése tudományos minősége alapján kell dönteni” – fogalmazott Freund. Kiemelve, hogy a tudományos autonómia érvényesülése azt jelenti, hogy a döntést semmilyen formában nem befolyásolhatják a fokozatszerzésről döntést hozó testület tagjainak, az illetékes egyetem munkatársainak, vagy külső tényezőknek a politikai, így tudomány- és felsőoktatáspolitikai nézetei, elvárásai. 

„Az Akadémia köztestületi tagjait és minden kutatót arra kérünk, hogy tudományos véleményét függetlenül, és személyes politikai véleményétől világosan elkülönítve képviselje. Előbbit a tudományos tevékenysége során, utóbbit a közéletben, mint minden szabad és felelős polgár. Az ELTE vezetésének ebben az ügyben közzétett állásfoglalása teljes összhangban van az Akadémia fenti véleményével” – utalt az MTA elnöke az ELTE közleményére. Ebben teljesen elhatárolódtak Polyák Gábor, az egyetem média és kommunikáció tanszékének vezetőjének reakciójától.

Összeférhetetlenségre hivatkozott a tanszékvezető

„Képzeljük el a helyzetet, hogy egy doktori védés keretében érdemi szakmai vita zajlik például a szuverenitás fogalmáról. Úgy, hogy az egyik oldalon az egyik legnagyobb hatalommal rendelkező politikai döntéshozó ül, akinek közvetlen befolyása van a magyar felsőoktatás működésére. A másik oldalon meg annak az egyetemnek az oktatói ülnek, amelyik hosszú évek óta az egyik legnagyobb vesztese a felsőoktatás-politikai döntéseknek. Melyik civilizált országban nem lenne eleve összeférhetetlen egy ilyen doktori védés? Ki hiszi el, hogy egy kiszolgáltatott helyzetben lévő egyetem objektív döntést hozhat ebben a helyzetben?” – érvelt az ELTE tanszékvezetője korábban.

A konfliktus egyébként onnan indult, hogy Orbán Balázs doktori disszertációját a véleményező bizottság nem egyhangúan fogadta el. Erre reagált Polyák Gábor a Facebook oldalán, majd őt követve több közéleti szereplő is.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés