„Magyarország a jogállamiság megsértése miatt befagyasztott 1 milliárd eurónyi uniós pénz elvesztésének szélén áll” – mondta a Politiconak több, az eljárásról tudomással bíró tisztviselő.
Az Európai Bizottság több mint 16 milliárd eurót tart vissza a szegényebb régióknak nyújtott támogatásokból, valamint a növekedés fellendítését célzó, a rendszerváltás utáni gazdasági támogatásból, annak érdekében, hogy nyomást gyakoroljon Orbán Viktorra, hogy vonja vissza a széles körben antidemokratikusnak tartott reformokat.
És ha Magyarország nem tud 17 intézkedést végrehajtani és december 31-ig nem kapja meg az Európai Bizottság jóváhagyását – már ez a lépés is hónapokat vesz igénybe -, akkor a mintegy 1 milliárd eurónyi uniós pénzeszköz végleg eltűnik.
Az eddigi erőfeszítések nem találtak célba. Piotr Serafin költségvetési biztos a Bóka János európai ügyekért felelős magyar miniszterrel folytatott keddi megbeszélése után kijelentette, hogy Magyarországnak a támogatás feloldására tett lépései „nem egészen olyanok, mint amilyeneket reméltünk”.
Magyarországnak többek között a korrupcióellenes és összeférhetetlenségi jogszabályok módosítását kell végrehajtania ahhoz, hogy meggyőzze az EU-t a támogatás felszabadításáról.
Az EU saját szabályai szerint minden országnak két év áll rendelkezésére, hogy visszakövetelje a Bizottság által visszatartott támogatást. Magyarországot az a veszély fenyegeti, hogy végleg elveszíti a 2022-es költségvetésből származó, több mint 1 milliárd eurós regionális pénz egy részét.
„Ez bármelyik ország számára sok pénz, de különösen Magyarország számára” – mondta egy uniós diplomata.
A lehetséges finanszírozáscsökkentés nehéz időszakban érkezik Orbán Viktor számára, aki hamarosan befejezi hat hónapos megbízatását az EU soros elnökségének élén. A magyarországi gazdasági növekedés jóval az uniós átlag alatt van, míg a GDP-arányos államháztartási hiány (idén 5,4 százalék) a legmagasabbak között van a blokkban.