Horror állapotok uralkodnak Gyömrőn a Kutyamentsvár menhelyen: egymást ölik az állatok, se enni, inni, se veszettség elleni védőoltást nem kapnak. A megdöbbentő hírt a hvg.hu adta hírül. A lap birtokába került fotók tanúsága szerint a menhelyen szemét közé rakott, halott kölyökkutyák, kukacokkal borított és saját ürülékükben kínlódó állatok hevertek. Több állatvédő próbált hivatalos lépéseket tenni a Kutyamentsvár miatt. Egyiküket így oktatták ki: ha egy állatból nem áll ki a kapa vagy a kasza, úgysem vonnak senkit felelősségre állatkínzásért. „A zsúfolt kennelen belül egy kutyaházba húzódott be egy németjuhász, láttam, hogy csupa seb. Hiába szóltam, hogy bántja a többi kutya, ki kellene venni – panaszolta a lapnak Horváth Tünde, önkéntes állatvédő. – Egy óra múlva iszonyú vonyítás, odarohantam, azt a legyengült németjuhászt tépte két nagytestű kutya. Szó szerint megskalpolták, a fülét leszakították.”
Állatvédő robbantotta ki a botrányt
„Valahogy kihoztuk, betettük egy csapdába, mert máshol nem volt hely. Kértem a menhelyvezetőt, hadd vigyem orvoshoz, de nem engedte. Ez kedden történt, pénteken mentem újra, a kutya ott volt, ugyanabban a csapdában. Nem látták el, irgalmatlanul szenvedett már három napja, a sebei elgennyesedtek, rothadó bűz áradt szegényből. Újra felajánlottam, hogy elviszem állatorvoshoz, de megint nem engedték, mondván, megoldják. Pedig nem volt halálos a sérülése, valószínűleg menthető lett volna. Betették a teherautóba és többé nem láttam. Itt mindenki tudta, hogy ez mit jelent.”
Nem Horváth Tünde az egyetlen, aki szerint a gyömrői Kutyamentsvár a vonatkozó jogszabályokat és rendelkezéseket megsértve működik, ott az állatok brutális szenvedésnek vannak kitéve. A menhelyen több mint egy éven át dolgozott önkéntesként a botrányt most kirobbantó Horváth Tünde. Aki szerint Herczig József kiterjedt „sintérbizniszt” bonyolít. Ő a menhely vezetője, egyben az alapítvány kuratóriumának elnöke is. A környék gyepmestere, több tucatnyi önkormányzattal volt szerződése. Vagyis közpénzt kapott azért, hogy befogja és elvigye a nem kívánt vagy kóbor ebeket. De a környékbeliek is őt hívták a leadott vagy elkobzott kutyák miatt. Csakhogy az állatvédő szerint azt már kevesen tudják, mi történik utána az állatokkal. Mivel közismert, hogy Herczignek van egy menhelye, szerinte legtöbben azt gondolják, hogy a kutyák biztos ide kerülnek, és gazdit keresnek nekik. Jönnek is az önkormányzati pénz mellé az adományok, szerinte nemcsak a segíteni akaró magánszemélyektől, de cégektől is.
Se ennivaló, se víz a kutyáknak
Horváth Tünde 2023 nyarán jelentkezett önkéntesnek Gyömrőre két másik civillel együtt. „Elsőre is furcsa volt, hogy miért próbálnak lerázni, és miért mondják, hogy zárva van a menhely. De mivel hetekig újra és újra visszamentem, egy idő után elfogadtak” – magyarázta az állatvédő. Állítja, a mentsvárban az állatok szenvednek. „Milyen menhely, ahol a vízért is nyüszítve sírnak a kutyák? Idén a nyári kánikulában volt olyan, hogy mi önkéntesek könyörögtünk, indítsák el az aggregátort, mert itt csak kút van, enélkül nem tudtunk itatni. Volt, hogy azzal hajtottak el, hogy nincs hozzá benzin. Egy idő után már azt is vittem magammal. De nyáron ennivaló is még kevesebb volt. Undorító, sokszor penészes ételt adtak a kutyáknak, de még ezért is egymást ölték” – mondta Tünde. Aki szerint sokszor azon is egyezkedni kellett, hogy aznap melyik állatokat etetheti meg.
Így nem csoda, hogy szerinte egymás után pusztultak el az állatok. De volt olyan, amelyiket gyakorlatilag halálra ítélték azzal, hogy Herczig utasítására betegen betették a tűző napon parkoló teherautóba. „Mikor kinyitottam az ajtaját, ott volt a saját hányásában, már nem élt, valószínűleg hőgutát kapott” – jegyezte meg Tünde. A gyömrői Kutya Mentsvárban csapdásoknak hívják azokat a kutyákat, akiknek még a sokszor 10-12 kutyával megtömött kennelekben sem jut hely. Ezért úgynevezett élvefogó csapdákban vagy boxokban tartják őket. „Herczigék ezekben tartanak állandó jelleggel kutyákat, olyan szűk helyen, hogy némelyik még megfordulni vagy felállni sem tudott, nem csoda, hogy volt, amelyik láthatóan beleőrült.” Ráadásul ezekbe a szűk ketrecekbe bezárva folyamatosan maguk alá piszkítottak, a saját ürülékükben tapicskoltak, ha lefeküdtek, akkor meg szétmarta a bőrüket a fekália. Így persze jöttek rájuk a kukacok és a patkányok, menekülni nem tudtak, tele voltak sebbel, ahogy megharapták őket a patkányok.
Hallgat a hivatal, nyomoz a rendőrség
„Egyszer 13 patkányt szedtem ki az egyik szerencsétlen, szarban toporgó csapdás kutya ketrecéből…Tudok olyan állatról, amelyik 2023 októberében került be az egyik csapdába és az utolsó látogatásomkor, 2024 augusztusában még itt volt”– mondta az állatvédő. A csapdásokat legalább a heti két menhelyi napjukon próbálták kivenni, kitakarítani, megetetni és megitatni. Horváth Tünde ahogy látta, mi történik az állatokkal, azonnal próbált a hatóságokhoz fordulni, tavaly szeptember óta a Nébih-től az ügyészségen át az állatvédelmi ombudsmanig minden állatvédelemmel foglalkozó szervet megkeresett. Vállalta, hogy minden információt átad, tanúskodik. Beadványában kifejezetten jelezte, attól tart, hogy a nagyrészt azonosítatlan, legrosszabb állapotú állatok menet közben eltűnnek. Eközben folyamatosan járt továbbra is segíteni a menhelyre, félt, hogy mi lesz az állatokkal. Hiába telt el több mint egy év, gyakorlatilag semmilyen érdemi lépés nem történt. Végül idén augusztusban Horváth Tündét és egy másik önkéntest Herczig és egy családtagja megpróbálta kitenni a menhelyről. A kibontakozó vita után állítása szerint az állatvédőt összeverték. Azonnal feljelentést tett testi sértés miatt. A menhelyre azóta nem mehetett be. Az egykori önkéntes az állatvédelemért felelős kormánybiztos, Ovádi Péter hivatalánál is panaszt tett, aki feljelentést tett állatkínzás miatt. Az ügyben a rendőrség nyomoz.
Herczig: rosszindulat és személyes ellentét
„Tudok olyan állatról, amelyik 2023 októberében került be az egyik csapdába és az utolsó látogatásomkor, 2024 augusztusában még itt volt” – állítja Horváth Tünde. Szerinte a gyömrői telepre bekerülő bull típusú kutyák rendszerint erre a csapdás részre kerültek, mert külön másképp nem tudták volna elhelyezni ezeket. Mialatt a menhelyen segédkezett, a „csapdás” részleget többször is átköltöztették a telepen belül kifejezetten azért, hogy minél jobban el legyenek rejtve a látogatók szeme elől. Az állatvédő szerint olyan is előfordult, hogy már a nagyjából 20 csapda is megtelt, ezért az egyik teherautóban, illetve egy állatszállító utánfutóban lévő boxokban tartottak kutyákat hetekig.
Herczig József a menhely vezetője „rosszindulattal” és személyes ellentéttel magyarázta az összes vele szemben felmerült állítást. Szerinte a lapnak nyilatkozó Horváth két társával át akarta venni tőle a menhelyet. Miután nem tudtak megállapodni ennek anyagi részében, bosszúból jelentették fel több helyen. Herczig azt állította, hogy a korábbi állományt már lecsökkentette: a létszám „változó”, de már csak 250-350 kutya van a menhelyén. „Betegségem miatt már gyepmesterként is csak 5-6 települést vállalok Gyömrő környékén, sajnos, nem tudok annyi kutyuson segíteni” – mondta. Harminc éve foglalkozik ezzel, saját bevallása szerint olyan is volt, hogy egyszerre 30 településsel volt szerződése.