A karácsony az egyik legforgalmasabb időszak az üzletek és az online áruházak világában. Mindenki vásárol kisebb-nagyobb ajándékokat, amiknek az összértéke évről évre növekszik. Azonban arról már jóval kevesebben tudnak, hogy mire érdemes figyelni egy ajándék átadásakor vagy éppen átvételekor. Sokan még azzal sincsenek tisztában, hogy mi is számít nagyértékű ajándéknak. Azaz mikor kötelező illetéket fizetni, esetleg ajándékozási szerződést készíteni.
A 24.hu most összeszedte a legfontosabb tudnivalókat. A törvény ugyanis megkülönbözteti a szokásos és nem szokásos mértékű ajándékokat. Az, hogy mi számít utóbbinak, többek között az ajándékozó vagyoni helyzetétől függ. Teljesen mást jelent ugyanis egy tehetős és egy szegény családban ez a fogalom. A bírósági gyakorlat szerint a 150 ezer forintot meghaladó ajándékok már nem szokásos mértékűek. Az ezt az összeget meg nem haladó, kisebb ajándékokról, például egy étkészletről, turmixgépről vagy új ruháról nem szokás és nem is muszáj szerződést írni. Az értékesebb eszközökről, mint egy autó, már érdemes írásos ajándékozási szerződést készíteni, ingatlan esetén pedig egyenesen kötelező a vonatkozó jogszabályok szerint.
Mi a szabály családon belül?
Az ajándék után illetéket akkor kell a megajándékozottnak fizetnie, ha az érték meghaladja a fent említett 150 ezer forintot. Ilyenkor az ajándék értékének 18 százalékát, ingatlan esetén a 9 százalékát kell az adóhatóság határozatában foglaltak szerint kifizetni a NAV-nak. Azonban, hogy ne legyen ilyen egyszerű a képlet, vannak kivételek.
Nem kell a megajándékozottnak illetéket fizetni, ha
- testvértől vagy egyenes ági rokontól, vagyis gyermekétől, unokájától, szülőjétől, nagyszülőjétől, illetve, ha a házastársától kapott ajándékot.
- Ez a kedvezmény ugyanakkor nem vonatkozik az élettársakra, sem a nem egyenes ági rokonokra, például nagynénikre vagy nagybácsikra.
A házastársakra pedig egy külön szabály vonatkozik. Ugyan illetéket ebben az esetben nem kell fizetni, azonban kötelező az egymás közötti ajándékozásról közjegyző vagy ügyvéd segítségével szerződést készíteni. Ez alól csak a szokásos mértékű ajándék a kivétel.
Feltételhez kötött meglepetés
Kevesen tudják, hogy az ajándékozást feltételhez is lehet kötni. Például, csak akkor kapja meg a gyerek a lakást, ha befejezte az egyetemet. Ha ez nem sikerül neki a meghatározott időintervallumon belül, akkor nem jut hozzá az ingatlanhoz. Sőt, a szokásos mértéket meghaladó meglepetéseket öt éven belül vissza is követelheti az ajándékozó. Például akkor, ha a megajándékozott súlyos jogsértést követ el az ajándékozóval szemben. Fizikailag bántalmazza őt vagy házastársát, megpróbálja megölni vagy súlyosan megsérti a becsületét.
Szintén vissza lehet kérni az ajándékot, ha az ajándékozó életkörülményei megváltoznak, és az a létfenntartása érdekében szükséges. De ebben az esetben csak akkor, ha az ajándék még megvan, és a visszaadása nem veszélyezteti a megajándékozott létfenntartását, például nem lesz hajléktalan, ha visszaveszik tőle az ingatlant.