A kő 52 kilogrammot nyom, 60 centiméter magas, és akár kétmillió dollárt (közel 780 millió forint) is érhet. A Sotheby’s aukciósház szerdán árverezi el azt a fehér márványtáblát, amelyen a Tízparancsolat legrégebbi ismert, kőbe vésett felirata olvasható. Körülbelül 1500 évvel ezelőtt valaki óhéberül vésette ki a parancsolatokat, amelyek a judaizmus és a kereszténység alapelvei.
A követ 1913-ban fedezték fel egy vasútvonal építési munkálatai során a mai Izrael déli partvidékén, egy olyan területen, ahol korai templomok és zsinagógák épültek. A megtalálók azonban nem tudták, hogy a kő milyen értékes. A márványlapot járdakőnek használták, és egy ház bejáratánál kötött ki – a feliratos oldalával felfelé.
Három évtizeden át a járókelők tapostak Tízparancsolaton, amíg a követ 1943-ban egy férfi fel nem ismerte, hogy a macskakövön lévő felirat a Dekalog, amelyet egykor egy zsinagógában vagy akár egy magánházban helyezhettek el. Ezeket az épületeket vagy a rómaiak pusztították el Kr. u. 400 és 600 között, vagy a keresztesek a 11. században.
A kőbe vésett 20 sor megfelel Mózes második könyve bibliai verseinek, de a táblán a Bibliában felsorolt parancsolatok közül csak kilenc szerepel, a harmadik, a „Ne vedd hiába az Úr, a te Istened nevét”, kimaradt. Ehelyett a kő azt a parancsolatot tartalmazza, hogy a mai Ciszjordániában lévő Garizim-hegyen imádkozzanak, amely a szamaritánusok számára szent volt – írja a blick.ch.
A mai emberek számára a kő kapcsolatot biztosít azokhoz a hitekhez, „amelyek a nyugati civilizációt alakították” – magyarázta Richard Austin, a Sotheby’s munkatársa. „Ezzel a közös kulturális értékkel találkozni olyan, mintha utazást tennénk az évezredeken át”.