„82 éve élek itt, édesapámat és beteg édesanyámat ápolva. Ez a ház az életem” – mondta a 85 éves Gabriele Lieske.
Nagyapja 1939-ben vásárolta az ingatlant és a házat, de szerda óta egyértelmű, hogy ő és fia, Thomas Lieske elveszítik. „Olyan, mint egy rémálom” – jellemzi a helyzetet az idős asszony.
A 85 éves asszony nyomorúságának oka: Az eredeti tulajdonosokat, két zsidó nőt, Helene Lindenbaumot és Alice Donatot a nácik arra kényszerítették, hogy eladják a tulajdonukat. Mivel a két holokauszt-áldozatnak már nincsenek rokonai, a Lieske családnak át kell adnia a földet és a házat a Jewish Claims Conference (JCC) hivatalos jogutódjának.
„A Claims Conference vállalta, hogy a visszaszolgáltatott vagyontárgyakat értékesíti, hogy a bevételt a Shoah elszegényedett és beteg túlélőinek támogatására fordítsa világszerte„ – mondta a szervezet. ”Lindenbaum és Donat egy magánóvodát, egy gyermekpanziót és egy árvaházat működtetett a Wandlitzban lévő házban. Mindkét nőt az auschwitzi koncentrációs táborban gyilkolták meg 1943 és 1944 között.
A JCC 1992-ben és 1998-ban kérvényezte az ingatlan visszaszolgáltatását. A probléma: „Semmit sem tudtunk róla” – mondta Thomas Lieske. A család csak 2015-ben értesült a házukra vonatkozó követelésekről. Ekkor kaptak levelet a Megoldatlan Vagyonügyek Szövetségi Hivatalától – írja a Blick.
A család 1994-ben még azt is kérelmezte a Barnim kerületnél, hogy Gabriele Lieske édesanyjától a lányára ruházzák át az ingatlant. Ez az ingyenes ajándékozás lett azonban utóbb a család veszte – legalább is a bíróság döntése szerint..
„Tájékoztatniuk kellett volna minket arról, hogy igényt tartanak a házra. Akkor legalább az akkori piaci értéken visszavásárolhattuk volna” – folytatta Thomas Lieske. Ez akkoriban körülbelül 400 000 márka lett volna. „Most 1,5 millió euró az ára. Ezt nem engedhetjük meg magunknak”
A lipcsei szövetségi közigazgatási bíróság úgy döntött, hogy ha egy ingatlant ingyenesen adtak át, ajándékoztak el, az nem zárja ki az újraátruházást. Beleértve a csekély ellenérték fejében történő ajándékozást is. Más lett volna a helyzet, ha az ingatlant eladták volna. Ebben az esetben a kedvezményezettek jogosultak lettek volna az értékesítésből származó bevételre.
A család ügyvédje a karlsruhei szövetségi közigazgatási bíróság elé akarja vinni az ügyet. A bíróság döntésétől függetlenül azonban Gabriele Lieske maradhat a házában. A JCC azt írja: „A Claims Conference által Gabriele Lieskének felajánlott élethosszig tartó jog, hogy a családi házban éljen, az átruházás után is fennmarad”.