Szerelmes levelek, versek, jegyzetek: mindezeket egykor kézzel írták. Ma a szavakat – legyen szó szerelemről, költészetről vagy valami banális dologról – inkább mobiltelefonra gépeljük. Ritkán írják őket tollal papírra. Ennek következményei vannak: A Z generáció körében a jelek szerint lassan kihal a kézírás képessége.
A norvégiai Stavangeri Egyetem tanulmánya azt vizsgálta, hogy a digitális eszközök egyre gyakoribb iskolai használata hogyan befolyásolja a gyerekek kézírási készségét. A tanulmány szerint a kézzel való írás kevesebb gyakorlása hatással lehet az írás folyékonyságára és pontosságára.
Törökországban is arról számolnak be az oktatók, hogy a diákok egyre nehezebben írnak kézzel. Nedret Kiliceri professzor arról számol be, hogy sok diákja már nem tudja, hogyan kell kézzel tiszta és olvasható szöveget írni.
„A diákok kézírása vagy lefelé vagy felfelé ferde, és gyakran alig olvasható. Régebben gyakori volt, hogy tollal és papírral dolgoztak. Ma már gyerekkoruk óta szinte kizárólag képernyőt és billentyűzetet használnak” – magyarázza a professzor. Ez negatív hatással van az íráskészségükre, különösen a középiskolában és az egyetemen – írja a Heute.
A professzor hozzáteszi, hogy ezek a szokások a hosszabb és összefüggő szövegek írásának képességét is befolyásolják. Kiliceri ennek okát a közösségi média nyelvében látja. „A diákok az alapvető információkat tíznél kevesebb szóval közlik” – mondja.
A diákok tollak nélkül jönnének az órákra, és inkább a billentyűzetet használnák mindenre. „Ez a változás része annak a globális vitának, amely a közösségi média írásbeliségre gyakorolt hatásáról szól” – magyarázza Kiliceri.