Brutális mértékben nőtt a lejárt tartozások és a fizetési meghagyások száma tavaly Magyarországon – adta hírül az mti.hu. Az elmúlt évben 494 ezer fizetési meghagyást kezdeményeztek a közjegyzőknél, 17,6 százalékkal többet, mint 2023-ban. Az eljárásokat elsősorban követeléskezelők, mobil- és közműcégek kérték lejárt kinnlevőségeik behajtására.
Az adósok nagyobb hányada 10 ezer és 3 millió forint közötti összegről szóló közjegyzői felszólítást kapott. A statisztikákból kiderül, hogy a fizetési meghagyásokban foglaltakat kevesebben vitatják, 3 százalékkal csökkent ugyanis azok száma, akik ellentmondással éltek. Amennyiben valaki nem vitatja a közjegyző által részére megküldött fizetési meghagyásban foglaltakat, megnyílik az út a végrehajtó előtt, hogy behajtsa az ügyfél tartozását. 2024-ben a fizetési meghagyások 63 százalékában azonnal megindulhatott a végrehajtás. A végrehajtó elsősorban a rendszeres jövedelemből, illetve bankszámlán tartott pénzből vonja le a tartozást, amennyiben erre nincs lehetősége, ingóságokra, majd ingatlanokra is vezetheti a végrehajtást.
Ha a közjegyző megfelelőnek, teljesnek találja a kérelmet, 15 napon belül kiadja a fizetési meghagyást. Elektronikus úton benyújtott kérelmek esetén a határidő mindössze 3 munkanap. Amint az adós átveszi a fizetési meghagyást, újabb határidő kezd ketyegni. Ha 15 napon belül nem vitatja a követelés jogosságát, a meghagyás jogerőre emelkedik és elkezdődhet a végrehajtás, kivéve, ha az adós már önként rendezte a tartozását. Ha a címzett ellentmond, az eljárás immár a bíróságon folytatódik, ám ilyen esetben a pervesztes fél a további költségekkel is számolhat. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az adósok fizetési hajlandóságát a súlyos következmények miatt már önmagában a fizetési meghagyás is növeli.